5p

Abban eltér a humánerőforrás-szakemberek véleménye, hogy érdemes-e meghagyni az ismerősöket, családtagokat egy munkahelyen leépítéskor. Ugyanakkor az biztosnak látszik: ezen kívül még számtalan tényezőre kell odafigyelniük a cégvezetőknek, hr-eseknek, amikor válság idején elbocsátásra kerül sor. Az mfor.hu a II. Országos HR Benchmark Konferencián járt, ahol vállalkozások példáján keresztül mutatták be a hazai gyakorlatokat.

Jól jöhet az apa-fia kapcsolat leépítéskor (Mfor-montázs)

A létszámleépítés senkinek sem jó - sem a hr-esnek, sem a vezetőségnek, sem a munkavállalónak. Ugyanakkor a gazdasági szükségszerűség – különösen az olyan válságok idején, mint a mostani – megkívánja, hogy bizonyos esetekben az embereken takarítson meg pénzt az adott szervezet.

Ezzel együtt nem mindegy, milyen a végkicsengése a leépítésnek. Arra is oda kell figyelni, hogy fel tudják a szituációt dolgozni, akik elmennek, de ennél még fontosabb, hogy azoknak se legyen keserű a szájíze, akik ott maradnak – mondta a napokban tartott konferencián Segesváry Gábor, a Zwack hr igazgatója.

A szakember különösen tudhatja, hogy mennyire szükség van erre, hiszen míg 1992-ben 1400 fő dolgozott a cégnél, addig ma már csak 270 a dolgozók létszáma, és a közelmúltban is sor került egy 17 fős leépítésre.

A vállalatnál leginkább a teljesítményt veszik figyelembe, amikor arról döntenek, kiket küldjenek el egy-egy leépítés során. Ugyanakkor Segesváry Gábor elmondta: ha két munkatárs egyforma színvonalon végzi a munkáját, akkor az marad, akinek a családtagja is a vállalatnál dolgozik, hiszen ezzel erősíteni tudják a kollégák lojalitását.

Ahol kevésbé számít a családi kapcsolat

Nem így gondolkodik erről a kérdésről Bessenyei Zsolt, a Szilánk Autoglass hr igazgatója. Bár az ő cégénél is sok családi összefonódás létezik, de a mostani, nagyobb arányú elbocsátásoknál ezeket nem vették figyelembe: volt például olyan kulcspozícióban lévő kolléga, akinek a párját küldték el.

A hr-es szerint nem lehet túl népszerű kollégái körében, hiszen januárban érkezett a céghez, és míg tavaly ötszáz fővel dolgoztak, addig ma már csak háromszázzal. Ugyanakkor - mint mondta - a nagyobb arányú létszámcsökkentés elkerülhetetlen volt a megrendelések visszaesése miatt. Ez elsősorban a fizikai állományt érintette, de a szellemi foglalkozású dolgozóknak is búcsút kellett inteniük, sőt a felsővezetői szinten is volt leépítés.

Náluk a teljesítményértékelés is kevésbé játszott szerepet, hiszen tömegesen kellett elküldeni embereket rövid idő alatt. Legelső körben a próbaidősöktől váltak meg, és elküldtek a még dolgozó nyugdíjasokat is. Ugyanakkor mivel a cégnél viszonylag alacsony az átlagéletkor, ezért sok fiatal alkalmazott is elvesztette a munkáját.

A CIB-nél a hozzáadott értéket nézték

Az eseményen a mostani krízis által nagyban érintett banki szektor egyik képviselője is jelen volt. Vér László, a CIB Bank hr igazgatója arról tájékoztatott, hogy korábban évente négyszáz fővel növelték a szervezet számát. A mostani időszak lett volna az első "stagnáló" esztendő, ehhez képest végül még csökkenteniük is kellett a létszámot.

A vállalat igazgatója ugyanakkor nem azt kötötte ki, hogy mekkora létszámot vár, hanem hogy mennyit kell megtakarítaniuk a személyi költségeken. Így mérlegelhettek, mennyire fogják vissza a béremelést és a bónuszokat annak érdekében, hogy kevesebb embert kelljen elküldeniük. Végül is csoportos létszámleépítést hajtottak végre, amelynek során leginkább - 45 százalékban - a sales csapatban dolgozóktól váltak meg, de sok back office munkatárs munkáját is megköszönték.

Az elbocsátottak kiválasztása egy rögzített célrendszer alapján történt meg: meghatározták, melyik területről hány embert kell elküldeni, majd minden egyes dolgozónál megvizsgálták, mi a hozzáadott értéke. Mint mondta, arra különösen odafigyeltek, hogy ne csak a rövid ideje a cégnél dolgozókat, a nyugdíjasokat és a fiatalokat küldjék el, hanem megvizsgálták az alkalmasságukat is. Emellett megnevezték a kulcsembereket, akiket mindenképpen szerettek volna megtartani a vállalatnál.

Ami segíthet: bátorító szavak, nyílt kommunikáció

Mint látható, egészen eltérő paraméterek alapján döntenek a cégek arról, ki menjen egy-egy leépítés során. Abban viszont mindenki egyetértett, hogy érdemes megkönnyíteni a munkatársaknak a válást azzal, hogy bátorító szavakkal búcsúznak vagy esetleg tudatosítják: a későbbiekben, fellendülés során számítanak rájuk.

Nagyon fontos a nyílt, őszinte, ugyanakkor megfelelően időzített kommunikáció is, hogy elejét vegyék a folyosói pletykáknak, amelyek félelmet és bizonytalanságot szülhetnek. Emellett arra is oda kell figyelni, hogy erőt és dinamikát adjanak az ott maradottaknak, hiszen a kulcsembereknek különösen nagy szerepük lehet a mostani időszakban. Ezt szem előtt tartva sok cég hajt végre minőségi cseréket, amelyek során elszipkázhatják a tehetségeket a konkurenciától.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!