Az E.On az év elején úgy döntött, hogy a korábbi tízszeresére emeli a villanyoszlopokra való betelepülés és azok használatának díját a települések közötti szakaszokon. A hazai kábelcégek elfogadhatatlannak találták a tervezett összegeket, elmondásuk szerint az infrastruktúra bérleti díja a költségek jelentős részét teszi ki, annak emelkedése hatással lesz az előfizetési díjakra: akár tíz százalékkal is drágulhat a kábeltévé-szolgáltatás.
Ez teljesen alaptalan állítás, a számok nem ezt igazolják – állítja Morva György. Példája szerint egy kilométer középfeszültségű vezeték létesítési költsége átlagosan 12-14 millió forint. Ebből 7-9 millió maga az építés és 5-7 millió a vezeték létesítésével kapcsolatos egyéb költség, mint a vezetékjog és a földtulajdonosok kártalanítása. Az E.On ennek az összegnek töredékét, mindössze 10 százalékot jelölt meg hozzájárulási költségként a kábelszolgáltatók felé az előzetes tárgyalásokon – mondta el Morva György.
Természetesen máshogy látják a helyzetet a kábelszolgáltatók. Fojt István, a miskolci központú PR-Telecom Zrt. vezérigazgatójának elmondása szerint az egyszeri használatbavételi díj a régi ár szerint 90 ezer forint kilométerenként, míg új áron másfél millió forint lenne. A bérleti díj eddig 11 500 forint volt kilométerenként, az új konstrukcióban pedig százezer lenne – közölte Fojt István.
A két fél között jelenleg is folynak a tárgyalások, a legutóbb a múlt héten egyeztettek a hazai kábelszövetségek képviselői az E.Onnal, eredménytelenül. A Magyar Kábelkommunikációs Szövetség (MKSZ) és a Magyar Kábeltelevíziós és Hírközlési Szövetség (MKHSZ) ezért úgy döntött, hogy a tagok nevében kikéri az ügyben a Gazdasági Versenyhivatal álláspontját is – mondta el Fojt István, az MKSZ alelnöke - tartalmazza a Világgazdaság cikke.