Az EU-tagállamok mindegyike egyetért azzal, hogy a piacnyitást végre kell hajtani, és azzal is, hogy erre tűzzenek ki pontos céldátumot - közölte Felsmann Balázs. Elmondta, másokkal együtt Magyarország is jó időpontnak tartaná a 2012-t. Emlékeztetett: ezt a szaktárca által - nemzetközi szakértők meghívásával is - készített, a postai szolgáltatások helyzetét alaposan átvizsgáló tanulmánya optimális dátumnak tartja, ugyanis elég időt biztosítana minden érintettnek a felkészülésre, a jogalkotásra.
Az említett kockázatok közül kiemelte, hogy az úgynevezett egyetemes szolgáltatások fenntartott szolgáltatásokból történő finanszírozásának megtiltásával a liberalizálás nyomán feltűnő új versenyzők a kedvező földrajzi és/vagy szolgáltatói szegmensekbe (például a nagyfogyasztók, nagyvárosok körébe) lépnének be, miközben a kedvezőtlen struktúrák (vidék) drágábbá válnának. Hozzátette, létezik e probléma megoldására több technika, de ezeket még az Európai Bizottság és a tagországok is vizsgálják.
Azok a tagállamok, amelyek az egyetemes szolgáltatásokat már most sem a fenntartott szolgáltatásokból finanszírozzák, a lehető legkorábbi piacnyitási dátum, azaz 2009 mellett kardoskodtak - mondta el a magyar résztvevő.
A postai szolgáltatások liberalizálásával foglalkozott a vezető EU-testületek mellett konzultációs szerepkört betöltő Régiók Bizottsága is, amely a 27 tagország képviselőinek egyhangú szavazatával arra szólította fel az Európai Bizottságot, hogy a liberalizációt halassza el 2012-re. A témáról kiadott közlemény szerint erre azért van szükség, hogy olyan döntés szülessen, amely hosszú távon fenntartható.
A miniszteri tanácskozás előtt - jóllehet azon érdemi döntésre nem volt kilátás - az EU számos tagországában, így Magyarországon is demonstráltak a postai szolgáltatók, szintén a piacnyitás 2012-re halasztását követelve.