A vád szerint Johannes Feldmayer - aki tavaly őszig a Siemens elnökségének tagja volt - 2001 és 2006 között több mint 30 millió euró kifizetését rendelte el az AUB-vezető Wilhelm Schelskynek azért, hogy elnyerje támogatását a munkáltatók terveinek megvalósításához, továbbá ahhoz, hogy a szervezetet a munkavállalók érdekeit képviselő IG Metall ellenszervezetévé változtassa.
Feldmayer az első olyan korábbi Siemens-vezető, aki a 2006. novemberben kirobbant korrupciós botrány nyomán a vádlottak padjára került. A felfüggesztett börtön mellett a nürnbergi tartományi bíróság ítélete alapján az egykori vezető jelentős pénzbüntetést is kapott.
A vádiratból kitűnt, hogy a szóban forgó időszakban összesen 30,3 millió euró vándorolt át Feldmayer utasítására a konszern kasszájából a hétfőn négy és fél év börtönre ítélt Schelsky zsebébe. A többszöri átutalásra hivatalosan az AUB-tól kapott tanácsadásért járó honoráriumként került sor, valójában azonban a pénz a szervezet finanszírozását szolgálta.
Az AUB (Arbeitsgemeinschaft Unabhängiger Betriebsangerhöriger) 1974-ben jött létre Németországban, bevallottan azzal a céllal, hogy gyengítse az IG Metall egyeduralmát.
Különösen a kezdetben sikeres volt, bekerült több tekintélyes németországi cég üzemi tanácsába, elsősorban azért, mert viszonylag alacsony tagdíj fejében jogsegélyt is nyújtott. A Siemensnél is "szponzorálták" tevékenységét, elsősorban azt várva el, hogy ellenszolgáltatásként munkáltatóbarátabb politikát folytat.
Az átutalásokat Feldmayer vezényelte, a pénz Schelskynél kötött ki. Az AUB volt elnöke a kapott összeg jelentős részét magáncélokra, továbbá sportklubok szponzorálására fordította. Sőt, a vád szerint a pénzből támogatta egy konzervatív Bundestag-képviselő választási kampányát is. Wilhelm Schelsky mindvégig cáfolta az ellene felhozott vádakat. Több mint egy évet töltött vizsgálati fogságban.
A perben mintegy 100 tanút vonultattak fel, köztük a Siemens néhány jelenlegi és volt vezetőjét.
Rögtön az ítélet után Peter Löscher, Németország és egyben Európa egyik legtekintélyesebb elektronikai cégének elnöke a Siemens vezetőit a jogszabályok tiszteletben tartására szólította fel. Löscher a jogsértő magatartást elfogadhatatlannak és megbocsáthatatlannak nevezte.
A Siemens konszernt érintő, átfogó korrupciós botrányról eddig megjelent becslések szerint a kifizetett megvesztegetési pénzek elérték az 1,3 milliárd eurót.