3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több tízmillió euró hűtlen kezelése, illetve megvesztegetés miatt két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték hétfőn a Siemens konszern egyik volt vezetőjét. Az együttműködő munkavállalói szervezet, az AUB volt elnöke pedig cinkosság és adócsalás vádjával négy és fél év börtönt kapott.

A vád szerint Johannes Feldmayer - aki tavaly őszig a Siemens elnökségének tagja volt - 2001 és 2006 között több mint 30 millió euró kifizetését rendelte el az AUB-vezető Wilhelm Schelskynek azért, hogy elnyerje támogatását a munkáltatók terveinek megvalósításához, továbbá ahhoz, hogy a szervezetet a munkavállalók érdekeit képviselő IG Metall ellenszervezetévé változtassa.

Feldmayer az első olyan korábbi Siemens-vezető, aki a 2006. novemberben kirobbant korrupciós botrány nyomán a vádlottak padjára került. A felfüggesztett börtön mellett  a nürnbergi tartományi bíróság ítélete alapján az egykori vezető jelentős pénzbüntetést is kapott.

A vádiratból kitűnt, hogy a szóban forgó időszakban összesen 30,3 millió euró vándorolt át Feldmayer utasítására a konszern kasszájából a hétfőn négy és fél év börtönre ítélt Schelsky zsebébe. A többszöri átutalásra hivatalosan az AUB-tól kapott tanácsadásért járó honoráriumként került sor, valójában azonban a pénz a szervezet finanszírozását szolgálta.

Az AUB (Arbeitsgemeinschaft Unabhängiger Betriebsangerhöriger) 1974-ben jött létre Németországban, bevallottan azzal a céllal, hogy gyengítse az IG Metall egyeduralmát.

Különösen a kezdetben sikeres volt, bekerült több tekintélyes németországi cég üzemi tanácsába, elsősorban azért, mert viszonylag alacsony tagdíj fejében jogsegélyt is nyújtott. A Siemensnél is "szponzorálták" tevékenységét, elsősorban azt várva el, hogy ellenszolgáltatásként munkáltatóbarátabb politikát folytat.

Az átutalásokat Feldmayer vezényelte, a pénz Schelskynél kötött ki. Az AUB volt elnöke a kapott összeg jelentős részét magáncélokra, továbbá sportklubok szponzorálására fordította. Sőt, a vád szerint a pénzből támogatta egy konzervatív Bundestag-képviselő választási kampányát is. Wilhelm Schelsky mindvégig cáfolta az ellene felhozott vádakat. Több mint egy évet töltött vizsgálati fogságban.

A perben mintegy 100 tanút vonultattak fel, köztük a Siemens néhány jelenlegi és volt vezetőjét.

Rögtön az ítélet után Peter Löscher, Németország és egyben Európa egyik legtekintélyesebb elektronikai cégének elnöke a Siemens vezetőit a jogszabályok tiszteletben tartására szólította fel. Löscher a jogsértő magatartást elfogadhatatlannak és megbocsáthatatlannak nevezte.

A Siemens konszernt érintő, átfogó korrupciós botrányról eddig megjelent becslések szerint a kifizetett megvesztegetési pénzek elérték az 1,3 milliárd eurót.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!