150 millióért sem eladó a név
- Minek kellett volna történnie? Mit tartalmaz a Mathiász-projekt?
A másik Kecskeméthez és térségéhez kapcsolódik. Dédapán több mint negyven éves pályafutásából jó húsz év Kecskeméthez kötődött. Ekkor bizonyította be, hogy a homokon is lehet minőségi borokat alkotni. Készített a homokon termelt szőlőiből furmintot, hárslevelűt, sőt aszút is. Önmagával versenyzett, és előfordult, hogy kecskeméti borai megverték a világversenyeken a Tokaj-hegyaljai borait. Ebből a vitathatatlan tényből jött az ötlet, hogy miért ne lehetne Kecskeméten és térségében a Mathiász módszerekkel és gondolatvilággal minőségi borokat előállítani?
A Mathiász-projekt egyik meghatározó célja ezért Kecskeméten és térségében felhozni a borászatot. Ehhez a jelek szerint partner Kecskemét városa. A tervünk az, hogy Mathiász-központot építünk a város szívében. Katonatelep visszakapja eredeti, Mathiász nevét. Dédapám kecskeméti köztemetőben lévő díszsírhelyén jelentős beruházással fel kívánják újítani a síremlékét. Úgy vélem, ezek a törekvések biztatóak a további együttműködésünkre vonatkozóan.
A projekt harmadik része a Mathiász János Országos Szőlészeti és Borászati Központ lenne Budaörs közigazgatási területén. Nagyon kemény munkával megvalósítható a Mathiász névhez kapcsolódó projekt és a benne rejlő hatalmas üzlet az egész ország hasznára lesz.
- Szlovákia Ön nélkül is ráhajtott a Mathiász név adta üzletre. Igaz, hogy átszámítva több tíz milliárd forintos beruházás folyik a szlovák Tokaj-Hegyalján?
- Úgy tűnik, hogy megpróbálkoztak ezzel. Márciusban beválasztottak a kecskeméti Mathiász János Borlovagrendbe. A rend tagjai május végén Tokaj-Hegyaljára, így Szőlőskére is készültek, hogy így tisztelegjenek dédapám emléke előtt. Én nem tudtam velük menni, de felhívtam Szőlőske polgármester asszonyát, hogy előkészítsem a borlovagok útját. A polgármester asszony lelkendezve fogadta a hívásomat, és elmondta, mennyire örül a náluk megkezdődött gigantikus beruházásnak, ami a nevemhez kapcsolódik. Így értesültem arról, hogy egy szlovák nagyvállalkozó a magyar politikai elithez, a volt Orbán-kormányhoz kapcsolódó vállalkozókkal építi a Mathiász Latifundiumot. A hírek szerint átszámítva valóban több tíz milliárdos beruházásról van szó, amihez uniós támogatást is felvettek. Tisztázni akartam a szlovák üzletemberrel a történteket, sikertelenül. Azóta állítólag kijelentette: leveszi a Mathiász nevet, a beruházást azonban folytatják. Úgy tudom, hogy eddig már 50 hektár új szőlőt telepítettek.
- Részesedést szeretett volna a Mathiász Latifundiumban?
- Egy magyar közismert milliárdos korábban 150 milliót kínált a névhasználatért, de nemet mondtam az ajánlatára. Nem a pénz motivál. Azt szeretném, hogy a Mathiász nevet ne használhassa senki nélkülem. Nem szeretném például azt, hogy olcsó, rossz minőségű borokat reklámozzon a Mathiász név. Ezt csak úgy tudom elérni, ha nekem is beleszólásom van például abba, hogy melyik palackra kerülhet fel a dédapám és az én nevem.
- Most ismét új emberek vannak meghatározó állami pozíciókban. Igaz, az agrárminiszter maradt, bár őt nem Németh Imrének hívják. Lefutja újra a köröket?
- Biztos, hogy folytatom, amit elkezdtem. Dédapám mondása volt, és most felkerül majd a sírkövére is, hogy "A titok kulcsa nem lehet más, mint a szakadatlan munka és kitartás". Állami részről egyelőre semmi sem mozdul, ám ez lehet, hogy csak az új kormány felállásának következménye. Az ügyről eddig született újságcikkek eléggé felkavarták az állóvizet, várom, hogy megmozduljon valami. Nem hiszem, hogy a politika el tudna számolni a választópolgároknak, ha hagyná veszni a Mathiász névben rejlő kétségtelen előnyöket. Nehéz lenne megmagyarázni, hogy miért hagynak levágni egy arany tojást tojó tyúkot.
Szemán László