Az ellátásbiztonsággal összefüggésben emlékeztetett arra, hogy Magyarországon a kőolajat és földgázt tekintve 80 százalék fölötti az import nagysága.
Utalt arra, hogy a Paksi Atomerőműnek 15 százalékkal kívánják növelni a teljesítményét és 20 évvel meghosszabbítani az élettartamát. Az atomerőmű adja Magyarország energiafelhasználásának 40 százalékát, így a paksi erőműre rendkívüli szükség van - mondta.
Fontosnak nevezte a stratégiai készletezést. Szavai szerint ezek kőolajból megvannak, de földgázból most alakítják ki. Hozzátette: 2007 szeptember 30-ig 150 millió köbméter a stratégiai földgáztartalék. 2009-ben ez megduplázódik, 2012-re pedig eléri az 1,2 milliárd köbmétert, ami a magyar felhasználás 10 százaléka. Szerdahelyi György szerint ez 2 százalékos árcsökkentését eredményezhet.
A klímaváltozásról szólva hangsúlyozta, hogy a szén-dioxid-kibocsátást 60 százalékkal, a metán kibocsátás 15-20 százalékkal kellene mérsékelni. Megjegyezte, hogy Magyarországnak óriási tartalékai vannak a bioenergia-termelésben, ami a mezőgazdaság kitörési pontja lehet.
Ehhez kapcsolódón a kiállítást megnyitó Simai Ferenc, a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) szakállamtitkára elmondta: a következő hét évben 20 százalékban, 10 év alatt pedig 30 százalékkal szeretnék bővíteni a magyar mezőgazdaság termelését. Ehhez új piacok kellenek, s az egyik ilyen az energiapiac - fűzte hozzá.
Az V. Nemzetközi Energetikai Szakkiállítás és Konferencia háromnapos programsorozatán 10 országból, mintegy 500 szakember vesz részt. Az expo keretében rendezik meg az országos villanyszerelő konferenciát hétszáz szakember részvételével.
E mellett az expo ad otthont a kelet-közép-európai erőművi és alternatív energetikai csúcstalálkozónak is, amelyre 10 ország energetikai államtitkárát várják.