[ajanlo=240][igazitas=left/]Egy lehetséges licitálási háború még értékesebbé tenné az energetikai céget. A kínai olajtársaság 16 milliárd dollár hosszú lejáratú kölcsön felvételével vásárolná meg a Unocalt, melyből 3 milliárdnyit részvényeivel, 2,5 milliárdot pedig egyéb forrásból származó összeggel fedezne, írja a Reuters.
Washingtonban számos törvényhozó és lobbista úgy véli, hogy a felvásárlással Kína megszerezné az amerikai energiaforrásokat, pont mikor az olajár az egekben van, Kínának pedig a rohamosan növekedő energiaéhségét csillapítania kell. Egyre nagyobb a nyomás az amerikai vezetésen, hogy vizsgálja ki és tegye lehetetlenné az akvizíciót.
CNOOC a Chevron Corp 16,5 milliárdos ajánlatát nyomta le sajátjával, ami ha létrejön, minden idők legnagyobb tengerentúli akvizíciója lesz a kínai társaságnak. A CNOOC minél hamarabb elkezdené a tárgyalásokat, a Unocal azonban azt tanácsolja részvényeseinek, hogy a vetélytárs Chevron ajánlatát pártolják. A vevő közleményben jelezte nyitottságát az amerikai szabályozó hatóságok felé.
A rivális Chevron ajánlata azért is kedvezőbb, mivel még idén augusztusban lezárná a felvásárlást, míg a kínai jelentkezőnek minimum egy évre lenne szüksége az összes hatósági engedély megszerzéséhez.
Menedzsment Fórum
Energiaérdekek párharcát gerjesztette a Unocal eladása
A kínai CNOOC olajtársaság szemet vetett az amerikai Unocal Corp. energetikai vállalatra, majd 18,5 milliárd dollárt kínált érte. Az ügy azonban politikai fordulatot vett, ami miatt az Unocal részvényesei elállhatnak az üzlettől.