3p

Az idei évben már nem lehet érvényesíteni a bérkompenzáció kedvezményét, de helyette van számos más alternatíva a foglalkoztatás költségének csökkentésére - például a munkahelyvédelmi akcióterv kedvezményei.

Az Orbán-kormány által bevezetett szja-, a járulékváltozások és az adójóváírás egyidejű teljes kivezetésének az lett az eredménye, hogy 2012-től az alacsonyabb keresetűek esetében ugyanaz a bruttó bér jóval kevesebb nettó bért ér. Ezért, hogy ez a szignifikáns eltérés ne okozzon problémát, a kormány az elvárt béremelésről határozott a versenyszférában is. Ez azonban jókora tehernövekedést jelentett a vállalkozások számára, ezért kompenzációs rendszert dolgoztak ki számukra a bruttó 300 ezer forint alatti összegekért foglalkoztatottakra vonatkozóan.

Lényege az volt, hogy a végrehajtott elvárt béremelés miatt keletkező többletköltség egy részét átvállalták a munkaadótól. A lehetőség két évre szólt: a másodikban, vagyis 2013-ban már nagyjából a felére csökkent a kompenzáció mértéke. 2014-től viszont megszűnik ez a lehetőség. Bár ez önmagában tehernövekedést jelentene a munkáltatóknak, a munkahelyvédelmi akcióterv kedvezményei változatlanul élnek az idei évben is, ezek pedig lehetőséget adnak arra, hogy csökkentsék a munkaadók a foglalkoztatás költségeit. Igaz, az közel sem garantált, hogy aki tudott "kompenzálni", az ugyanazon alkalmazott esetében az akcióterv valamely kedvezményét tudja érvényesíteni. (Utóbbi lehetőség a tartósan munkanélküli, a 25 év alatti, az 55 év feletti, gyed-ről, gyes-ről visszatérő dolgozók, illetve szakképzetlen foglalkoztatott esetén vehető igénybe.)

Mi is volt a bérkompenzáció lényege?

A Nemzetgazdasági Minisztérium által meghatározott bérsávokban különböző mértékű kedvezményt érvényesíthetett a munkaadó, mellyel a dolgozója után fizetendő szociális hozzájárulási adót csökkenthette. Az első évben a kompenzáció bruttó 190 ezer forintnál, a második évben pedig 130 ezernél futott ki.

Kiskeresetűeknél 14 százalékkal emelkedő költségek

A bérkompenzáció a munkaadónak 2013-ban a bruttó 100 ezerért alkalmazott dolgozója után 7000 forinttal kisebb költsége keletkezett, vagyis a foglalkoztatás teljes költsége 121 500 forint volt. Idén ezt a havi 7000 forint már plusz költségként merül fel - persze, ha más kedvezményt nem tud érvényesíteni a dolgozó esetében. Egy évre egy dolgozóra nem nehéz kiszámolni, hogy ez 84 ezer forintot pluszköltséget jelent.

Ha mondjuk valaki esetleg 4 órában, a minimálbérnél is alacsonyabb összegért alkalmazza munkavállalóját például 70 ezer forint bruttóért, akkor a foglalkoztatás költsége itt emelkedik majd a legnagyobb mértékben, 11 200 forinttal. A tavalyi, kompenzációval csökkentett 78 750 forintos teljes bérköltség ugyanis 89 950-re emelkedik az idei évben.

A legmagasabb bérsávban, 130 ezer forintos bruttónál lesz a legkevésbé érezhető a változás, hiszen ebben az esetben mindössze ezer forinttal jelent több kiadást a kompenzáció kivezetése.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!