A Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön reggel közölte a március-május időszakra vonatkozó foglalkoztatási és a munkanélküliségi statisztikáját, mely tovább javuló helyzetről árulkodik. Tekintve az idén beindult eddig még nem látott volumenű közmunkaprogramokat, mindez annyira nem is lepheti meg a hozzáértőket.
A munkanélküliség a közmunkák és a megjelenő szezonálos mezőgazdasági és építőipari munkáknak köszönhetően az előző hónappal záródó időszakhoz képest 16 ezer fővel 460,5 ezerre csökkent a 15-74 éves korcsoportban, ami 3,3 százalékos mérséklődésnek felel meg. Előző év azonos időszakához képest viszont 5,1 százalékos csökkenés volt, amire 2008-ig visszamenőleg még nem volt példa az adatok szerint. Tavaly március-május háromhavi átlagban ugyanis még 485 ezer állástalan volt a munkaerőpiacon, tehát számuk 25 ezerrel csökkent.
Ezzel együtt egyébként a fiatalok munkanélkülisége is sokat javult rövid időtávon, hiszen a 79,5 ezer fő előző hónaphoz képest 3000-rel kevesebb, előző év azonos időszakához képest viszont majdnem ugyanennyivel több. A helyzet tehát hosszabb távon még nem tud javulni. A munkanélküliségi rátájuk ennek ellenére nem változott tavalyhoz képest, változatlanul 27 százalékos.
A teljes munkaképes korú népesség körében, vagyis a 15-74 éveseknél a ráta rövid és hosszabb távon is egyaránt jelentős javulást mutat. A mostani 10,5 százalék ugyanis 0,5 százalékponttal jobb az előző havi 11-nél és 0,7-tel a tavalyi 11,2 százaléknál. A kedvező irányú változás mértéke jól sugallja, hogy a munkaerőpiacon a korábbinál jobb felszívó erő jelentkezett március-május időszakban.
Ha azonban azonban a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat által közölt, munkaügyi hivatalok alapján számolt állástalanokkal kalkuláljuk a munkanélküliségi rátát, akkor 12,9 százalékot kapunk. Ahogy korábban arra rávilágítottunk, jelentős eltérés mutatkozik a KSH által közölt statisztikai módszerekkel számolt ráta és az NFSZ adataiból kalkulált között. Bár azt is meg kell jegyezni, hogy hivatalosan a statisztikai hivatal mércéje a mérvadó.
Foglalkoztatottak: a bővülés felét magyarázza a közmunka
A foglalkoztatottak száma az idei március-május időszakban 3,91 millió volt, ami valamivel több mint 40 ezerrel jobb az előző időszakinál, viszont 62 ezres bővülés eredménye 2012 azonos időszakához viszonyítva.
A bővülés mögött, akárcsak a munkanélküliség esetében a szezonális munkalehetőségek révén a versenyszféra alkalmi foglalkoztatásának bővülése, illetve a közfoglalkoztatás áll. A KSH intézményi statisztikája egy hónappal "el van maradva" a most közölt adatsorokhoz képest, vagyis április hónapról tudjuk a legfrissebb számokat. Ez alapján az előző évihez mérten közel 30 ezer fővel volt több a közfoglalkoztatásban dolgozók száma, míg márciusban éves bázison változatlan volt a létszám. Mivel tavaly májusban is tovább bővült a közfoglalkoztatás áprilishoz mérten, most is számolhatunk hasonló trendre. Vagyis a foglalkoztatottak március-május időszakban bekövetkezett 60 ezres bővülésének megközelítőleg felét magyarázhatja a közfoglalkoztatás.
Ezzel összhangban van az a tény is, hogy az intézményi statisztika szerint márciusban és áprilisban is elmaradt az alkalmazotti létszám a tavalyitól a versenyszférában. Tehát itt, tartós, elsődleges munkaerőpiaci álláshelyek nem jöhettek létre a tavalyinál nagyobb volumenben, ami képes lett volna a most közölt foglalkoztatásbővüléshez hozzájárulni.
A foglalkoztatási ráta a 15-74 éveseknél mindezek nyomán a márciussal záródó három hónap 50,7 százaléka után 51,2-re ugrott, ami előző évhez képest is jelentős emelkedésről árulkodik. Tavaly ugyanis még "csak" 50,2 százalék volt a foglalkoztatási ráta.
mfor.hu