3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar építőipari piac idén nagymértékben bővült. A kis- és nagyvállalatok legtöbbjének annyi megrendelése van, hogy az idei évre már teljesen be van táblázva, új munkát nem tud vállalni, tudta meg az mfor.hu.

Az autópálya húzta az építőipart

Az autópálya húzta az építőipart

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az építőipar idén elsősorban az autópályák építésének köszönhetően bővült. A termelés volumene 2005 júniusában mind kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel kiigazítva egyaránt 24,8 százalékkal nőtt 2004 júniusához képest, az év első hat hónapjában pedig 13,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Júniusban a termelés szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva 7,5 százalékkal emelkedett az előző hónaphoz viszonyítva.

Közbeszerzés és háttéregyezségek

Mint arról az mfor.hu korábban már beszámolt, a közbeszerzési pályázatok esetében mindennaposak a kartellezések. Az állami építőipari közbeszerzési tenderek során a nyertes pályázót - az esetek 99 százalékában - már jóval az eredményhirdetés előtt kiválasztják, jelentette forrásunk.

A cégek ugyanis előre megegyeznek arról, ki győz majd a pályázaton, sőt, azt is tudják manipulálni, mennyiért nyerjék meg azt. A trükk pofonegyszerű: a vállalatok "lezsírozzák" egymás között az üzletet, azaz megbeszélik, ki mennyiért teszi meg ajánlatát. Mivel az ilyen közbeszerzések során az egyik legfőbb szempont a ráfordítási költség, ezért bármilyen magas árat lehet szabni az építkezéseknek, tette hozzá forrásunk.

A nyertes természetesen az lesz, aki a legalacsonyabb áron vállalja a megvalósítást. A többiek, mintegy asszisztálva az első helyhez, túlárazzák pályázatukat, ezzel segítve, hogy az egyébként is drágán készülő építkezések még több pénzért készüljenek el. A nyertes cég természetesen juttat a közösen "megtermelt" állami pénzből az őt segítő néhány vállalatnak is.

A közbeszerzések megvalósításánál csalásra nyílik lehetőség az alvállalkozó elszámoltatása során is. Elvileg a közbeszerzési törvény kimondja: amennyiben az alvállalkozó legalább 10 százalékkal részesedik a megrendelésből, akkor ugyanolyan bizonyítványokkal és szabványtanúsítványokkal (ISO) kell rendelkeznie, mint fővállalkozójának. Ám ezt a cégek úgy kerülik ki, hogy minden egyes munkafolyamatra külön szerződést kötnek. Így az alvállalkozó már nagyságrendekkel olcsóbban tudja elvégezni a munkát, summázta véleményét informátorunk.

A közbeszerzésben egyértelműen az "urambátyám" ismeretségi alapon zajlik a kiválasztás. Egy egy tender kiváltása többszázezer forint, ehhez hozzáadódik még az ügyvédi, közjegyzői díj, majd a papírmunka. Hiába rendelkezik a társaság a megfelelő papírokkal, volt már arra példa, hogy előre megmondták neki, hogy ki lesznek zárva a pályázatból.

A megoldás a közbeszerzés helyett egy komolyabb, személyes hatáskörből nem irányítható elbírálási metódus kidolgozása lenne, ám erre még várni kell.

Tunyogi Henrik

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!