A magyar építőipar teljesített a legrosszabbul júniusban az adatot szolgáltató európai uniós országok közül, mind az előző hónaphoz, mind a 2009 júniusához viszonyított adatokat figyelembe véve, derül ki a Eurostat szerdán nyilvánosságra hozott statisztikáiból.
Itthon továbbra is repkednek a mínuszok
Májushoz viszonyítva 2,3 százalékkal csökkent a termelés volumene Magyarországon, miközben a listán szereplő uniós országok többsége már növekedést könyvelhetett el. A engyelek például 4,5, a szlovákok pedig 1,3 százalékkal tudtak bővülni, az uniós átlag pedig 3,5 százalékos pluszt mutat.
2009 júniusához képest jóval nagyobb, 19,6 százalékos mínuszt kellett lenyelnünk, miközben a románok 5,3, a csehek 4,6, a szlovákok pedig hét százalékos visszaeséssel megúszták a hónapot, a lengyelek pedig tizedével növekedtek. Az uniós országok átlagban 5,4 százalékos bővülést értek el - igaz, az adatot szolgáltató 14 ország közül kilencben mérséklődött a szektor teljesítménye.
Negyedéves összehasonlításban már sikerült elmozdulnunk az utolsó helyről, a több mint 15 százalékos visszaesés a válságévnek számító 2009 április-júniusához képest azonban még így is lehangoló. Ennél lényegesen nagyobbat csak a lettek (- 35 százalék) buktak (ők nem szolgáltattak havi adatot - a szerk.), míg a litvánok (- 17 százalék), a szlovének (- 16,7 százalék) és a bolgárok (- 19,4 százalék) hozzánk hasonló teljesítménycsökkenésről számoltak be.
Az EU már felfelé megy
Az uniós átlagot tekintve egyébként már javul az építőipar helyzete, hiszen a korábbi negyedévek 7-9 százalékos mínusza után a második negyedévben már gyakorlatilag stagnált a teljesítmény. Ez elsősorban a németeknél, az angoloknál és a svédeknél beindult növekedésnek köszönhető, de az erős belső piaccal rendelkező lengyelek is pluszban zárták a második negyedévet.
Eközben a hazai szektorban romlik a helyzet, hiszen az április-június közötti15 százalékos mínusz egy negatív tendencia eddigi tetőpontja: a tavalyi harmadik negyedévben 4,5, a negyedikben 7,6, az idei elsőben pedig 10,7 százalékos hanyatlás következett be.
Történelmi csúcson a csődök száma
Ezzel párhuzamosan a csődhullám is tetőzött: a bedőlt építőipari cégek száma csaknem 16 százalékkal nőtt 2009 első hat hónapjához képest - igaz, a nemzetgazdaság egészében szinte ugyanekkora arányban nőtt a felszámolási eljárás alá vont vállalatok száma.
Az Opten adatai szerint a negatív tendenciák júliusban is folytatódtak, ugyanis soha nem látott magasságba szökött a havi felszámolások száma. A hetedik hónapban 393 cég került ilyen eljárás alá, ami 35,5 százalékkal - 103 vállalkozással - több, mint egy évvel korábban.
Szakértők szerint a történések hátterében a válság okozta megrendelés-visszaesés és a lánctartozások állnak, és egyelőre csak találgatni lehet, mikor éri majd el az ágazat a mélypontot. Az mindenesetre nem jó jel, hogy a bedőlt cégek száma az építési főszezon kellős közepén futott történelmi csúcsra.
Sajnos nem csak erre az ágazatra jellemző, hogy eközben az adósságaikat hátrahagyó csődlovagok is felpörgették tevékenységüket. Jórészt ennek köszönhetően az újonnan alapított társaságok száma az első félév során 12,7 százalékkal emelkedett 2009 azonos időszakához képest, júliusban pedig már mintegy húsz százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi értéket.
W. B.
Menedzsment Fórum