Ágazati szakértők szerint a lengyel építkezéseken azonnal mintegy 15 ezer új szakembert lehetne alkalmazni. A hiány egyik oka, hogy a lengyel építőipari szakmunkások jelentős része már Nyugat-Európában, elsősorban Nagy-Britanniában dolgozik. Egy jó építőipari szakember ugyanis Lengyelországban átlag 3 ezer zlotyt (774 euró) keres, nyugaton viszont ennél jóval többet - közli az MTI.
A lengyel foglalkoztatási törvények szerint már jelenleg is lehetséges a külföldi szakmunkások foglalkoztatása, a munkavállalási engedélyek kiadása azonban valójában igen korlátozott és elég drága. Így a lengyel építőipari cégek eddig csak 167 külföldi számára szerezték be az engedélyt. Más országok építőipari cégei Lengyelországban jelenleg 271 külföldit foglalkoztatnak, köztük 147 beloruszt és 43 ukránt.
[ajanlo=538][igazitas=right/]A munkanélküliségi statisztikák szerint egyébként Lengyelország saját forrásból is fedezni tudná saját szakember-szükségletét. A 2,8 millió hivatalosan nyilvántartott lengyel munkanélküli között - Európában Lengyelországban az egyik legnagyobb a munkanélküliség aránya - mintegy 65 ezer kőműves van. Szakértők szerint azonban ez a szám csupán elméleti, hiszen a munkanélküliek egy része nem is akar lakhelyétől távol dolgozni, másrészt sokan egyértelműen a feketemunkát részesítik előnyben.
Ahogy a Menedzsment Fórum már korábban megírta, Magyarországon 2013-ra kétszázezer szakmunkás hiányozhat az építőiparból. Az Építőipari Ágazati Párbeszéd Bizottság Szakképzési Munkacsoportja által készített tanulmány szerint az Európai Unió országaiban jelenleg az építőipar a legnagyobb foglalkoztató, és az Európai Unió teljes befektetésének több mint a fele építőipari befektetés. Ez azt eredményezi, hogy minden egyes új munkahely az építőiparban két új munkahelyet teremt más ágazatokban.
A magyarországi építőipar előtt álló kihívások, mind az ország infrastrukturális elmaradottságának csökkentése, az Európai Unióhoz való csatlakozással vállalt környezetvédelmi beruházások kivitelezése és a lakásállomány állapotának javítása, az építőipari és a faipari szakmunkaerő források fokozott igénybevételét kényszerítik ki.