A Deloitte felméréséből - amelynek keretében háromszáz romániai vállalatvezetőt kérdeztek meg - kiderült, hogy a legtöbb cég - főképp az IMF és az EU előrejelzéseinek hitelt adva - erőteljesen bízik abban, hogy a fellendülés 2010-ben elkezdődik.
Megállapítható az is, hogy egyértelmű az elégedetlenség a vállalkozók körében az állam szerepével kapcsolatban a gazdaságban, főképp a hosszú távú stratégiát hiányolják. Újabb elbocsátási hullámokra még feltehetően számítani kell, főképp azoknál a cégeknél, amelyek eddig a válság rövid lefutásában reménykedtek. A legkevésbé érintett terület a gyógyszer- és egészségipar, amely jelenleg a legvonzóbb befektetési terület.
A tanulmány szerint a válság hatására a vállalatok kénytelenek racionalizálni tevékenységüket, ami egy érettebb gazdaságot fog eredményezni, amikor végre elindul a növekedés. A romániai cégek a krízisben egyébként leginkább a működési költségeken spórolnak (34 százalék), ezt követi a bérek (22 százalék), valamint a marketing- és reklámkiadások (18 százalék) visszafogása, írja a csütörtöki Új Magyar Szó.
Erdélyben már látják a fényt az alagút végén
"Optimistábbak a főváros és vonzáskörén kívül eső vállalatok Románia gazdaságát illetően, például a magyar határ menti régióban is érezhetően nagyobb a bizakodás. Ennek oka az lehet, hogy távolabbról szemlélték azt az őrült gazdasági dübörgést, amely Bukarestet korábban jellemezte, így a visszaesés kevésbé fájdalmas számukra" – mondta az Új Magyar Szónak Antonis Ioannides, a Deloitte Románia tranzakciós partnere.