A programsorozat a Roland Berger tanácsadó cég szervezésében valósul meg. A cég MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a 34 országban mintegy 40 000 vállalat közreműködésével zajló programsorozat budapesti állomásának célja az volt, hogy az érintett döntéshozóknak fórumot biztosítson a magyarországi tapasztalatok, fejlődési lehetőségek megvitatásához.
A tavaly év végén indult projekt két éven keresztül vizsgálja üzleti vezetők és nagyvállalatok legfontosabb döntéshozóinak bevonásával a nők helyzetét, valamint a női tudásbázisban rejlő lehetőségeket. A 34 ország - az uniós tagállamok mellett Horvátország, Törökország, Macedónia, Szerbia, Norvégia, Izland, Liechtenstein - vállalatainak részvételével zajló vizsgálat a demográfiai változásokat és a szakértelem hiányát szem előtt tartva olyan üzleti eseteket emel ki, amelyek rávilágítanak a női munkaerő adta lehetőségekre.
A mennyiségi szempontokat tekintve Európa nem tud versenyezni Indiával vagy Kínával, ezért fontos, hogy a minőségi, munkaerő-képzési kérdésekre koncentrálva meg tudja tartani a szakképzett munkaerőt. A szervezők célja segíteni a vállalatokat abban, hogy megnyerjék maguknak a kiemelkedő tehetségeket és a potenciális munkaerőt - olvasható a közleményben.
A budapesti konferencián tartott workshop két fő témát dolgozott fel: a munka megszervezése (a munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtése), valamint a nők szakmai előmenetelének támogatása. Ennek érdekében a résztvevők nagyvállalatok jó gyakorlatait ismerhették meg, valamint közös ötletbörze keretében keresték a gyakorlati megoldási lehetőségeket a nők munkaerő-piaci részvételi arányának növelésére valamint a munka és a magánélet jobb összeegyeztethetőségére.
A közleményben a Roland Berger megjegyzi: Magyarországon a nők általános munkaerő-piaci részvétele 50,6 százalék, amely elmarad az európai uniós, 58,5 százalékos átlagtól, és az aktívan munkát kereső nők 11 százalékos aránya is magasabb az EU-s átlagnál (10 százalék).
Járai Johanna, a Roland Berger budapesti irodájának tanácsadója a közlemény szerint elmondta: a magyarországi statisztikai adatok többek között arra is rávilágítanak, hogy a hazai részmunkaidős foglalkoztatottak száma, továbbá a nők részaránya a vezető pozíciókban rendkívül alacsony.
MTI