3p

Egyes vezetőknek extrém nehézségekkel kell szembenézniük, mégis elégedettebbek és motiváltabbak normál helyzetű kollégáiknál. Mi a titkuk? Mit tanulhat tőlük egy mezei menedzser?

Extrémmenedzsment: nem csak a 007-nek

Mi a titkuk a Rothhoz hasonló extrémmenedzsereknek? Hogyan bírnak ki éveket olyan pozícióban, amelyek az átlagos, itthon megszokottnál lényegesen megerőltetőbbnek, veszélyesebbnek és frusztrálóbbnak tűnnek?

A hasonló küldetésekben gondolkozóknak jó hírrel szolgálhatunk: nem szükséges James Bondnak vagy Lara Croftnak lenni. Egy extrémmenedzser relatív mindennapi tulajdonságokkal és képességekkel rendelkezik, s ezek az átlagos vezetők munkáját is nagy mértékben előre vihetik. Melyek ezek?

A kulcs: bizalom a bizonytalanságban

Roth sokat profitált abból, hogy magas volt az ambiguitás-toleranciája. Ez a szakkifejezéssel azt lehet leírni, mennyire képes valaki a bizonytalansággal együtt élni, valamint miként tudja feldolgozni azt, hogy bizonyos folyamatokra nincsen ráhatása.

"Az ambiguitás-tolerancia a legfontosabb szükséges tulajdonságok közé tartozik azon vezetők esetében, akiknek idegen környezetben kell eredményesnek lenniük" - fejti ki véleményét Uta Bronner pszichológus, a Bosch interkulturális együttműködésekért felelős munkatársa. - "Külföldön ugyanis nap mint nap olyan történésekkel szembesülnek, amelyeket lehetetlen azonnal megérteni, átlátni."

Rothnak akkor is meg kellett bíznia a helyszíneken dolgozó "helytartóiban", ha azok egy részét a kínai partner küldte. Havonta csak egyszer kért részletes jelentést arról, hogy minden a tervek szerint halad-e. "Aki itt állandó kontrollt szeretett volna gyakorolni, az lemondhatott a sikerről" - teszi hozzá.

Roth tisztában volt vele, hogy a projekt megvalósulását néhány tényező komolyan veszélyeztette, vegyük csak a természeti katasztrófákat, a baleseteket vagy a betonszállító cég csődjét. Emellett minden lehetséges előkészületet megtett annak érdekében, hogy képes legyen kezelni azok következményeit. És ami legalább ennyire fontos: valóban hitt abban, hogy a kollégái is ugyanezt tették.

Extrémmenedzsment: ahol nincs szükség extra motivációra

Összefoglalva: egy extrémmenedzser képes a kockázatot a minimumra csökkenteni, együtt tud élni a bizonytalansággal és a konfliktusokkal, illetve megállja a helyét a válságidőszakokban is. Ezek azok a tulajdonságok, amelyek nélkülözhetetlenek voltak ahhoz, hogy Roth Tajvanon is sikerrel tudta végezni munkáját.

Sőt: mind motivációs foka, mind az elégedettség-érzete nagyobb volt, mint a szürke hétköznapokban sínylődő kollégáinak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!