3p

Nagy vitát generált a frissen beiktatott amerikai elnök hétvégi rendelete, amely számos - muszlimok lakta - országból tiltotta meg a beutazást. Pedig az érintett hét országból korábban számos olyan ember érkezett az USA-ba, akik közvetlenül, vagy gyermekük révén óriási hatást gyakoroltak az amerikai gazdaságra.

Donald Trump elnök rendeletben határozott arról, hogy hét muszlim országra érvényes beutazási tilalmat léptet életbe, Szíriára, Iránra, Irakra, Szudánra, Líbiára, Szomáliára és Jemenre vonatkozóan. Igaz, még a hétvégén egy bírósági határozat felfüggesztette ennek végrehajtását, ám az érintetteknek ennek ellenére a határokon kívül kell, hogy megvárják, mi lesz a sorsuk.

A lépésre nem csak polgárjogi aktivisták reagáltak élesen, de számos vállalat is jelezte, hogy felül kellene vizsgálni az intézkedést, mert komoly károkat okoz számukra, és így az amerikai gazdaságnak is. Több olyan vállalat is van ugyanis, akik jelentős számban alkalmaznak magasan képzett szakembereket ezekből az országokból, ráadásul ezek a munkavállalók sokszor még zöldkártyával is rendelkeznek, ám Trump rendelete alól így sem tudják kivonni magukat.

Ez lesz Obama új otthona

Az új elnök lépése nyomán természetesen azonnal megjelentek olyan írások, amelyek azt taglalják, hogy hány nagyformátumú amerikai üzletember rendelkezett ezekből az országokból származó felmenőkkel, esetleg látta meg a napvilágot maga is az érintett hét ország valamelyikében.

Közülük a legismertebb talán Steve Jobs története, hiszen az Apple néhai alapítója kapcsán közismert, hogy apja szíriai volt, és elvileg így ő is rendelkezett ilyen állampolgársággal. Ha tehát Trump rendelete már a hetvenes években megszületik, akkor az Apple aligha jön létre úgy, ahogy ma ismerjük, de ha az ezredforduló után vezetik be ezeket a szabályokat, akkor is csak egy lezárt fejezet lenne a legendás amerikai vállalatok történetében az Apple, amelyet csőd közeléből mentett meg Steve Jobs visszatérése a vállalathoz.

Hasonló a helyzet az Oracle esetében, igaz ott nem a cég arca, Larry Elliot, hanem alapító társa Bob Miner rendelkezik iráni felmenőkkel. Miner apja ugyanis Iránból menekült el. Hasonló a helyzet az eBay egyik megálmodójával, Pierre Omidyarral, aki szintén iráni szülők gyermeke, akik a 70-es években a forradalom után hagyták el a perzsa országot. Omidyar nem is fogta vissza magát, a Twitteren jelezte, hogy komoly baklövést követett el Trump a rendelkezéssel.

A technológiai szektorból persze több visszajelzést is kapott az elnök, ami már csak azért sem meglepő, mert a Szilícium-völgy erősen multikulturális hely. Ha a most kizárt hét országon túl tekintünk, akkor azt láthatjuk, hogy számos bevándorló tette le a kézjegyét és dolgozott az amerikai gazdaság sikeréért.

Egészen hosszú a lista, ami gyakorlatilag az iparág úttörőihez nyúlik vissza, hiszen a telefon feltalálója a skót Alexander Graham Bell is migráns volt. De 56-ban menekült el Magyarországról a számítógépes chipek egyik atyja, Andrew Grove is, aki az Intel legendája volt. Az internetes tartalomban forradalmat hozó Yahoo alapítója szintén az Egyesült Államok határain kívül látta meg a napvilágot, Jerry Yang Taiwanról származik, míg a Google társalapítója Sergey Brin Oroszországban született. A listára még az Amazon első embere Jeff Bezos is felfér, hiszen az ő apja kubai volt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!