3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Önnek mennyi van meg belőle?

Mintha alapból nem lett volna elég pszichés rendellenesség-fajta a világban, a digitális kor beköszöntével kaptunk a nyakunkba még egy rakással. Ezeket ráadásul elég nehéz kikerülni, mert az okostelefon-, táblagép-, és egyéb kütyüfüggésünk alakítja ki őket. De az sincs biztonságban, akinek ezek a szerkezetek még meg tudtak maradni puszta használati tárgynak, mert maga az internethasználat is képes elmezavarokat fakasztani, márpedig az internetezést kikerülni mára már tényleg a lehetetlennel határos. A The Week összeszedett ötöt a digitális kor agyrémei közül, melyek egészen döbbenetes méreteket öltenek a hétköznapi felhasználóük között is.

Nomofóbia

Ez a szó a „No -Mobile Phobia” összenyomva, és azt a pánikot jelöli, amit az emberek akkor éreznek, ha elválasztják őket a mobiljuktól vagy táblagépüktől. Amilyen szürreálisan hangzik, olyan nagy méreteket ölt: egy 2012-es brit felmérés válaszadóinak 73 százaléka arról számolt be, hogy esett már pánikba, amikor nem találta a telefonját, további 14 százalékukon pedig ebben az esetben a teljes kétségbeesés lett úrrá.

Technoferencia

Ez az elnevezés sajnos nem egy elektronikuszene-rajongó Ferire utal, hanem arra a jelenségre, amikor a kapcsolataink rámennek a folyamatos kijelzőbámulásra. Egy 2014-es felmérés 143 résztvevője több mint felének belezavartak a kütyük a szeretteikkel eltöltött közös időbe, legyen az pihenés, közös étkezés vagy beszélgetés. A kutatók ezeket a megszakításokat nevezték el technoferenciáknak, és nem meglepő módon minél több ilyenről számoltak be az emberek, annál jobban megsínylették őket a kapcsolataik.

A technoferencia annyira erős, hogy még a szexuális életbe is bezavar: a felmérésben résztvevők döbbenetes, 40 százaléka arról számolt be, hogy az okostelefonok miatt halogatta a szexet, vagy éppen, hogy siettette, hogy véget érjen, és végre tudjon válaszolni egy üzenetre vagy hívásra.

Fantomcsörgés

Ez egyszerűen azt a jelenséget ragadja meg, amikor úgy érezzük, csörög, pontosabban rezeg a zsebünkben a telefonunk, miközben nem is. Ennek kapcsán Los Angelesben készítettek felmérést, melyben a 320 felnőtt résztvevő több mint kétharmada számolt be arról, hogy érzett már fantomcsörgést. Ennek az oka egyszerű: mozgás közben a ruháink a bőrünkhöz dörzsölődnek, és ez az érzés elég hasonló ahhoz, mint amit akkor érzünk, amikor a zsebünkben megrezdül a mobilunk. Itt tehát egy természetes érzet hódol be egy tanult reakciónak.

Kiberchondria


Adjunk a hipochondriának egy kis internetes segítséget, és máris megkapjuk a kiberchondriát. És ha itt tartunk, akkor jó eséllyel bele is őrülünk. A hipochondriára – nagyjából képzelt betegségre – rengetegen hajlamosak, de ez akkor tud igazán eldurvulni, ha a páciens rászabadul a Goolge-ra, elkezdi keresni a tüneteinek a jelentését, és megpróbál felállítani egy ön-diagnózist. Ilyenkor lesz az egyszerű gyomorrontást jelző hasfájásból a képzeletünkben rák. Az eredmény pánik. Hagyjuk hát meg a kivizsgálást és a diagnózis-állítást az orvosoknak.

A Truman Show-csalódás


Itt sem arról van szó, hogy valakinek nem tetszik Jim Carrey filmje, hanem arról, hogy a páciens úgy érzékeli, minden lépését megfigyeli és közvetíti valami tömegmédium. Az 1998-as Truman Show mozinak ez volt a cselekménye, és bár az egy fekete komédia volt, ebben az állapotban sincsen semmi vicces. Bár a paranoia nem új dolog, az okoskütyük, a folyamatos online jelenlét és a lehallgatásokról szóló, egyre-másra érkező hírek és álhírek csak adják alá a lovat.

Nos, önnek hány agybaj van meg az ötből?

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!