Ruttenstorfer azt mondta: a piac "egy kicsit közelebbről meg fogja vizsgálni a Mol vállalatvezetési helyzetét". Hozzátette: a Mol nyilván fel fogja ismerni, hogy tőkeallokációját nem összpontosíthatja csak a sajátrészvény-vásárlásra.
A londoni napilap szerint a Mol részvénycsomagokat kölcsönzött "a vállalatvezetéshez köthető" bankoknak, "így kerülve meg azt a magyar törvényt, amely tiltja tőzsdei cégeknek 10 százaléknál több saját részvény birtoklását".
Egyes elemzők feltételezése szerint a Mol ezzel a módszerrel több mint 40 százaléknyi saját részvényt ellenőrizhet, jóllehet a magyar cég szerint a valós arány nem éri el a 20 százalékot, áll a Financial Timesban.
Ruttenstorfer a lapnak adott nyilatkozatában feltette a kérdést: valóban az-e a válasz, hogy "fogják a pénzt, és részvényeket vásárolnak vissza ... vagy inkább (ezt a pénzt) beruházásokra kellene-e felhasználniuk, megragadva a Közép-Európában kínálkozó lehetőségeket?"
A Financial Times szerint magyar kormányilletékesek kijelentették: tekintve a Mol nemzetbiztonsági fontosságát, fontolóra veszik, hogy törvényi úton akadályozzák meg az átvételt.
Az OMV fő részvényese is felvásárlást akar
Pártolja az OMV-nek a Mol esetleges megszerzésére irányuló törekvéseit az osztrák vállalat egyik fő részvényese, az Abu Dhabi International Petroleum Investment (IPIC). Az Abu Dhabi-i cég elnöke a Dow Jones hírügynökségnek elmondta, hogy az IPIC általában véve is támogatja az osztrák vállalat közép-kelet-európai terjeszkedési terveit.
"Kezdettől fogva támogattuk az OMV-t és ezt fogjuk tenni a jövőben is minden olyan lépésénél, amit Közép-Kelet-Európa valamelyik térségében tesz" - szögezte le az IPIC elnöke. Az osztrák államnak az ÖIAG állami holding vállalaton keresztül 31,5 százalékos részesedése van az OMV-ben, a másik fő részvényes az IPIC.