4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A munkahely okozta megbetegedéseknek csupán elenyésző részét jelentik be Magyarországon - tavaly például mindössze pár száz ilyen esetet regisztráltak. A dolgozók inkább befogják szájukat, csak nehogy elveszítsék állásukat – ráadásul szinte lehetetlen bizonyítaniuk, hogy esetleg az ordibálós főnök miatt lyukadt ki majdnem a gyomruk. Mfor.hu háttér.

Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) adatai szerint tavaly hivatalosan mindössze 254 esetben érkezett bejelentés úgynevezett foglalkoztatási, azaz egészben vagy nagyrészt a munkavégzésre visszavezethető megbetegedésről, mondta el egy keddi háttérbeszélgetésen Nagy Imre.

Csak a jéghegy csúcsát látjuk   

Az Országos Munkahigiénés és Foglalkozás-egészségügyi Intézet igazgatója az mfor.hu kérdésére hozzátette: ez a szám elenyésző ahhoz képest, hogy valójában mennyien betegednek meg hazánkban munkájuk miatt.

Az ezzel kapcsolatos bejelentések száma az elmúlt szűk harminc évben meredeken visszaesett: 1983-ban még több mint 2500 ilyen esetet regisztráltak, 1990-ben már ezernél is kevesebbet, 2000-ben valamivel több mint ötszázat, az elmúlt években pedig mindössze pár száz ilyen esetre derült fény.

Nagy Imre szerint a jelentős csökkenés nem a helyzet javulására, hanem részben arra vezethető vissza, hogy a munkáltatók félnek a rájuk nézve hátrányos jogkövetkezményektől. A dolgozó pedig azért nem szól, mert állását félti, ráadásul sok esetben nincs is tudatában annak, hogy betegsége a munkájára vezethető vissza.

Szemléletváltásra van szükség


Groszmann Mária, az OMMF munkavédelmi elnökhelyettese ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországon az emberek általában sem fektetnek túl nagy hangsúlyt az egészséges életmódra, és nincsenek tisztában azzal sem, hogy a munkahely milyen veszélyeket rejt magában ilyen szempontból. A változáshoz tehát elsősorban az egész társadalomban végbemenő szemléletváltásra lenne szükség, emelte ki Groszmann Mária.

Mandrik István, az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) Munkavédelmi Bizottsága munkáltatói oldalának elnöke azt emelte ki, hogy a pozitív elmozdulás érdekében olyan rendszert kellene kialakítani, amely feleslegessé teszi a foglalkozási megbetegedések eltitkolását.

Ezzel együtt olyan munkavédelmi politikát kell megalkotni, amelyben a munkahelyi balesetbiztosításnak, egészségnek és biztonságnak kiemelt szerep jut. Ezen belül - tette hozzá - lennie kellene egy olyan biztosítónak, amely helyt áll a foglalkozási megbetegedésekért vagy munkahelyi balesetekért.

Borhidi Gábor, az OÉT Munkavédelmi Bizottsága munkavállalói oldalának képviselője szintén azt a célt tűzte ki, hogy a munkáltatónak ne legyen érdeke a foglalkoztatási betegségek szőnyeg alá söprése - szerinte jelenleg utóbbi helyzet áll fenn. Most inkább négyszemközt "megbeszéli" és "lerendezi" a dolgozóval az esetet, mivel így elkerülheti, hogy neki kelljen állnia a betegséggel kapcsolatos költségeket.

Süketek és mérgezettek 

Ami a munkavégzés miatti megbetegedésekkel kapcsolatos adatokat illeti, a bejelentett, zaj okozta halláskárosodások száma 168-ról négyre csökkent az elmúlt szűk tíz évben, a légzőrendszeri megbetegedéseké viszont szinten maradt - évente mintegy száz ilyen eset tudódik ki, többségében szilikózist állapítanak meg a panaszosoknál.

A fertőző megbetegedések száma nyolcvanról mintegy ötvenre mérséklődött az elmúlt évtizedben, míg a foglalkozási bőrbetegségeké ötvenről 18-ra esett vissza - legalábbis a hivatalos statisztikák szerint. Szintén kevesebb lett a bejelentett, munkahelyi vegyi mérgezések száma - 2000-ben még több mint ötven ilyen eset került felszínre, tavaly mindössze kilenc.

A foglalkoztatási betegségek túlnyomó többsége az idősebb korosztályt sújtja - az esetek nyolcvan százalékában negyven, hatvan százalékában pedig ötven év feletti dolgozók érintettek. Esetükben olykor 10-20-30 éves időtávban kellene bizonyítani, hogy a munkájuk tette őket beteggé, ami meglehetősen nehéz.

Stressz a főnök miatt 

A munkahelyi és nem munkahelyi okok szétválasztása még rövid időtávon sem könnyű - főleg, ha lelki problémákról van szó. "Nincs olyan orvos, aki ki meri mondani, hogy a fekély a főnök miatt van" - jegyezte meg ezzel kapcsolatban Groszmann Mária.

Szerinte céges oldalról például a stresszoldó tréningek jöhetnek szóba megoldásként, sok esetben azonban - tesszük hozzá - már az is sokat jelenthet, ha a főnöknek sikerül emberi hangra váltania.      

Wéber Balázs

mfor.hu  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!