Június elsejétől a bíróságoktól a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) hatáskörébe kerül át a fizetési meghagyásos eljárások kiadása, azaz mostantól teljes egészében a közjegyzők végzik az ezzel kapcsolatos feladatokat.
Fél év helyett három nap
A változás legnagyobb gyakorlati haszna a fizetési meghagyás kiadásának felgyorsítása, mondta el az mfor.hu-nak Dr. Rozgonyi Tóth István, a Noerr és Társai Ügyvédi Iroda tagja. Míg a bíróságoknak eddig kettő-hat hónap kellett ehhez, addig a közjegyzők - a MOKK által kiépített elektronikus rendszernek köszönhetően - már három nap alatt kibocsátják az elektronikusan beérkező kérelmet, papíralapúnál pedig 15 napos határidővel vállalják mindezt.
A fizetési meghagyás iránti kérelmet a jogi személyek mostantól kizárólag elektronikus úton, a MOKK honlapján keresztül nyújthatják be. A nem jogi személyiségű társaságoknak csak jövő január elsejétől lesz kötelező az elektronikus út, a természetes személyeknek pedig továbbra is nyitva marad a papíralapú beadás lehetősége. (Feltéve, hogy személyesen járnak el - ha ügyvédhez fordulnak, akkor ő elektronikus úton fogja benyújtani a kérelmet - a szerk.)
A fizetésre kötelezett a kézbesítést követő 15 napon belül élhet ellentmondással a közjegyzőnél. Ha ezt nem teszi, akkor a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik, és olyan hatálya lesz, mint a jogerős bírósági ítéletnek. Ezt követően végrehajtási eljárás keretében jut hozzá a követelést támasztó cég a pénzéhez - feltéve, ha az adós vállalatnak van miből törlesztenie.
Évekig birkózhatnak a bíróságon
Az adósság behajtását komolyan késleltetheti, ha a kötelezett 15 napon belül ellentmondást nyújt be a közjegyzőhöz a fizetési meghagyás ellen. Ezzel ugyanis automatikusan bíróság elé kerül az ügy, ami több éves pereskedést vonhat maga után, magyarázta kérdésünkre Dr. Rozgonyi Tóth István.
Mindezt figyelembe véve a mostani változás inkább csak adminisztratív könnyítésnek tekinthető, s bár valamelyest enyhítheti a körbetartozás problémáját, de nem oldja meg azt. "Az eleve fizetésképtelen cégek száma ettől még nem lesz kisebb, maximum annyi történik, hogy a fizetésre képes és hajlandó társaságoktól gyorsabban lehet behajtani adósságukat" - mondta az ügyvédi iroda tagja.
A fizetési meghagyásos eljárást kisebb összegű, egymillió forint alatti követelések behajtásánál kötelező választani - az elmúlt években 400-600 ezer ilyen ügy indult el a bíróságokon. Míg ennek illetéke az ügyérték három százaléka, minimum háromezer, maximum 450 ezer forint volt, addig a közjegyzői eljárásban a maximum összeg 300 ezer forintra csökken.
Egyre több cég nem tud fizetni
Az adósság behajthatóságát tekintve nem túl pozitív hír, hogy az idei év első negyedévben nőtt a cégek fizetésképtelenségi mutatója a múlt év azonos időszakához képest. A Coface elemzése szerint a leginkább kockázatos iparág továbbra is az építőipar és a kereskedelem, de erőteljesen megnövekedett az eljárások száma az ingatlanközvetítőknél is.
Az ügyek 54 százalékát a felszámolási eljárások teszik ki - ezek volumene 12 százalékkal emelkedett. Az eljárások másik nagy részét a végelszámolások adják, számuk kilenc százalékos növekedést mutatott az első három hónapban.
Wéber Balázs
Menedzsment Fórum