4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Gyorsabban pénzükhöz juthatnak a cégek annak a törvényváltozásnak köszönhetően, amely értelmében mától a bíróságok helyett a közjegyzők folytatják le a fizetéses meghagyásos eljárásokat. Az mfor.hu által megkérdezett szakértő szerint a módosulás ugyan enyhítheti a körbetartozás problémáját, áttörést azonban nem fog hozni - a fizetést megtagadó vállalatok a jövőben is évekig húzhatják ügyüket a bíróságon.

Június elsejétől a bíróságoktól a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) hatáskörébe kerül át a fizetési meghagyásos eljárások kiadása, azaz mostantól teljes egészében a közjegyzők végzik az ezzel kapcsolatos feladatokat.

Fél év helyett három nap

A változás legnagyobb gyakorlati haszna a fizetési meghagyás kiadásának felgyorsítása, mondta el az mfor.hu-nak Dr. Rozgonyi Tóth  István, a Noerr és Társai Ügyvédi Iroda tagja. Míg a bíróságoknak eddig kettő-hat hónap kellett ehhez, addig a közjegyzők - a MOKK által kiépített elektronikus rendszernek köszönhetően - már három nap alatt kibocsátják az elektronikusan beérkező kérelmet, papíralapúnál pedig 15 napos határidővel vállalják mindezt.

A fizetési meghagyás iránti kérelmet a jogi személyek mostantól kizárólag elektronikus úton, a MOKK honlapján keresztül nyújthatják be. A nem jogi személyiségű társaságoknak csak jövő január elsejétől lesz kötelező az elektronikus út, a természetes személyeknek pedig továbbra is nyitva marad a papíralapú beadás lehetősége. (Feltéve, hogy személyesen járnak el - ha ügyvédhez fordulnak, akkor ő elektronikus úton fogja benyújtani a kérelmet - a szerk.)

A fizetésre kötelezett a kézbesítést követő 15 napon belül élhet ellentmondással a közjegyzőnél. Ha ezt nem teszi, akkor a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik, és olyan hatálya lesz, mint a jogerős bírósági ítéletnek. Ezt követően végrehajtási eljárás keretében jut hozzá a követelést támasztó cég a pénzéhez - feltéve, ha az adós vállalatnak van miből törlesztenie.

Évekig birkózhatnak a bíróságon

Az adósság behajtását komolyan késleltetheti, ha a kötelezett 15 napon belül ellentmondást nyújt be a közjegyzőhöz a fizetési meghagyás ellen. Ezzel ugyanis automatikusan bíróság elé kerül az ügy, ami több éves pereskedést vonhat maga után, magyarázta kérdésünkre Dr. Rozgonyi Tóth István.

Mindezt figyelembe véve a mostani változás inkább csak adminisztratív könnyítésnek tekinthető, s bár valamelyest enyhítheti a körbetartozás problémáját, de nem oldja meg azt. "Az eleve fizetésképtelen cégek száma ettől még nem lesz kisebb, maximum annyi történik, hogy a fizetésre képes és hajlandó társaságoktól gyorsabban lehet behajtani adósságukat" - mondta az ügyvédi iroda tagja.

A fizetési meghagyásos eljárást kisebb összegű, egymillió forint alatti követelések behajtásánál kötelező választani - az elmúlt években 400-600 ezer ilyen ügy indult el a bíróságokon. Míg ennek illetéke az ügyérték három százaléka, minimum háromezer, maximum 450 ezer forint volt,  addig a közjegyzői eljárásban a maximum összeg 300 ezer forintra csökken. 

Egyre több cég nem tud fizetni


Az adósság behajthatóságát tekintve nem túl pozitív hír, hogy az idei év első negyedévben nőtt a cégek fizetésképtelenségi mutatója a múlt év azonos időszakához képest. A Coface elemzése szerint a leginkább kockázatos iparág továbbra is az építőipar és a kereskedelem, de erőteljesen megnövekedett az eljárások száma az ingatlanközvetítőknél is.

Az ügyek 54 százalékát a felszámolási eljárások teszik ki - ezek volumene 12 százalékkal emelkedett. Az eljárások másik nagy részét a végelszámolások adják, számuk kilenc százalékos növekedést mutatott az első három hónapban.

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!