Az ügyvezető szerint a kormánynak, a kisebb vállalatok versenyképességének növelésén kívül, azoknak az ágazatoknak a felfuttatására kellene költeni, amelyekkel Magyarország jó esélyekkel tud megjelenni a nemzetközi piacokon is (gyógyturizmus, szolgáltatási ágazat). "Vonzóvá kellene tenni megmaradt magyar márkáinkat, az itthoni gyártókat ösztönözni kellene saját márka teremtésére, hogy például egy nemzetközi kiállításon ne csak a Herendi Porcelán, a Zwack Unikum és a Pick szalámi jelenhessen meg hungarikumként."
A legfontosabb azoknak a területeknek a támogatása, amelyek adófizetőként nagyobb bevételekhez juttatják a kincstári kasszát, és lehetővé teszik a későbbiekben az egészségügynek és az oktatásnak a fejlesztését - hangsúlyozta.
A Demko Feder egyébként, ha 85 millió euróról rendelkezhetne, a beruházásaikra felvett hitelek törlesztésére, az automatizálás továbbfejlesztésére, a marketingre és a vállalat szellemi tőkéjének a bővítésére költené.
Kevés vagy sok pénz
A Pénzügyminisztériumnál kérdésünkre elmondták: bár az Európai Bizottság már döntött a befizetési kötelezettség 85 millió euróval való csökkentéséről, a határozat - technikai jellegű - jóváhagyása azonban még nem történt meg. A plusz pénz be fog folyni a költségvetésbe, de egyelőre még nincs konkrét terv arról, hogy pontosan mely területek lesznek ennek nyertesei.
Iván Gábortól, az Európai Ügyek Hivatala szakértőjétől a Menedzsment Fórum megtudta, évközben is kiderülhet, hogy az Unió költségvetési tervezetéhez képest kevesebb vagy több pénzt kell egy tagállamnak befizetnie a közös kasszába. A havi ütemezéssel fizetendő terhek nagyságát például a nemzeti jövedelem és a gazdaság növekedése is befolyásolja. A Magyarországra "kirótt" 900-1000 milliárd eurós befizetési kötelezettséghez képest a 85 millió euró "egészen kis tételnek számít, a becslések hibahatárain belül esik".
Hétköznapi szinten a 85 millió euró súlyát érzékelteti, hogy a Védegylet természetvédő civil szervezet tavaly 16 millió forintos költségvetésből gazdálkodott, tavalyelőtt és 2002-ben 14 és 8 millió forint jutott a szervezet kasszájába. A büdzséjét tekintve kicsi, de széles körű programjaival a nagyok közé tartozó közhasznú szervezet ehhez az összeghez állami és Európai Uniós pályázatok útján jutott hozzá, 200 ezer forintot magánszemélyek adományaiból gyűjtött össze. A nagyobb szervezetek - például az Energia Klub, a Levegő Munkacsoport, a WWF - éves kerete sem haladja meg a 60-100 millió forintot.
Ha továbbra sincs jobb ötlet az eurómilliók elköltésére, a fenti ötleteket tudjuk ajánlani lapunk részéről az államháztartásnak.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum
Feles eurómilliók: ötletek az államháztartásnak
A Coca-Cola, a Danone és a Richter, ha plusz bevételekhez jutna, társadalmi célokra és kutatásra költene többet, a Demko Feder a kisebb vállalatokat "hozná helyzetbe", derül ki az mfor.hu körképéből.