Budapest, a fesztiválváros
1996. január 1-je óta a Budapesti Fesztiválközpont Közhasznú Társaság szervezi és menedzseli a Fővárosi Önkormányzat különböző kulturális programjait. Az iroda indulása óta folyamatosan kapcsolatban áll nemzetközi és hazai rendezvényszervezőkkel, emellett természetesen maga is rendez fesztiválokat. 1996-tól a Budapesti Fesztiválközpont Kht. irányítása alá került a főváros három legnagyobb, klasszikus kulturális értékeket felvonultató rendezvényének, a Budapesti Tavaszi Fesztiválnak, a Budapesti Búcsúnak és a Budapesti Őszi Fesztiválnak a szervezése. A Kht. kizárólagos koordinátorként foglalkozik ezekkel.
Az iroda a "Budapest - Fesztiválváros" koncepció alapján működik, melynek köszönhetően a magyar főváros művelődési szempontból egyre előkelőbb helyet foglal el a ranglistán, jó úton halad, hogy ismét Európa egyik kulturális fővárosa legyen. A Fesztiválközpont munkájával - tevőleges vagy összefogó formában - évről évre jelen van Budapest összes kulturális eseményében. A szezon a Tavaszi Fesztivállal indul és az Őszivel zárul.
A Budapesti Fesztiválközpont Kht. legfőbb feladata, hogy ezek a rendezvények, s természetesen elsősorban a nagy fesztiválok - különbözőségüket megtartva - valamiben mégis hasonlítsanak egymásra: magas művészi színvonalat képviseljenek, mint a Fővárosi Önkormányzat programsorozatai. Az iroda munkájához tartozik az is, hogy a kulturális eseményekben rejlő PR-lehetőségeket teljes egészében kihasználja - vagyis itthon és külföldön egyaránt elérje, hogy Budapestet mindenhol fesztiválvárosként emlegessék.
A Zene Ünnepe számokban
A június 21-én tartott Zene Ünnepe nem egy fesztivál. Inkább egy hatalmas megmozdulás, amely ingyen kínál koncerteket professzionális és amatőr zenekaroktól egyaránt egy olyan közönség számára, amely nyitott minden stílusú zenére. A Zene Ünnepe egyrészt alkalmat ad arra, hogy kimozduljunk otthonról és nyissunk addig kevésbé ismert zenei stílusok felé. Másfelől lehetőséget biztosít különböző zenei intézmények számára (opera, zenekarok, kórusok), hogy kiszabaduljanak a négy fal közül, és megmutatkozzanak a szabad ég alatt. Ezenkívül a zenész szakma mellett mindenki kézbe veheti hangszerét, és kedvére muzsikálhat az utcákon!
A Zene Ünnepét idén a PeCsa és a Németh Vladimir nevével fémjelzett Malacka Bt. szervezte, utóbbi a szervezéssel, előbbi az esemény pénzügyi vonzatával foglalkozott. Az ünnepet a főváros bruttó 10 millió forinttal támogatta - mondta el az mfor.hu-nak Fogarasi Lajos, a PeCsa ügyvezető igazgatója.
A szervezőknek ebből kellett megoldaniuk az esemény helyszíni biztosítását, a fellépők gázsijainak kifizetését, a takarítást, valamint ebből építették fel a hang- és fénytechnikát. Az idén összesen 11 helyszínen zajlott az esemény, ebből négy helyszínt a PeCsa állított fel, másik három helyszínen a fény- és hangtechnikát biztosították a fellépőknek. A többi helyszínen az eseménynek otthont adó intézmények, például a Westend és a Zeneakadémia maguk viselték a rendezési költségeket - tette hozzá az ügyvezető.
A Zene Ünnepe a PeCsának körülbelül harmincmillió forintjába került, az eseményt fizető szponzorok nem támogatták. A pénzügyi nehézségek ellenére a szervezők megpróbálták a komolyzenétől az utcazenén át a rockzenéig a muzsika széles skáláját felölelni. Ugyanakkor Fogarasi szerint az utóbbi időben egyre érzékelhetőbb a fővárosi önkormányzatnál az a tendencia, miszerint a Fővárosi Kht. tulajdonában lévő cégeket kérnek fel hasonló kulturális ünnep megszervezésére
A Zene Ünnepét 1982-ben tartották először Franciaországban. Maurice Fleuret francia zenetudós javasolta, hogy a nyár első napját a világon mindenütt zenével köszöntsék. Az ötlet az akkori francia kulturális miniszter, Jack Lang támogatásával valósult meg. Ma már a Zene Ünnepe európai, sőt nemzetközi méretűvé vált: több mint 100 országban rendezik meg ugyanazon a napon, június 21-én.
Európában ez a kezdeményezés egyesületi formát öltött a Zene Európai Ünnepe néven, amely szervezők és intézményi rendszerek hálózatát foglalja magában. Természetesen mindezen kezdeményezések mellett egyéb zenei megmozdulások is léteznek az érdekelt városokban. A Zene Európai Ünnepének chartáját 1997-ben Budapesten 16 város írta alá, 12 országot képviselve így Európából.
Tunyogi Henrik