4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szerkesztőségünk kiválasztott néhányat a legígéretesebbnek tűnő kulturális fesztiválok közül, hogy feltérképezze, mennyibe is kerülnek az ingyenes kulturális események fővárosunkban.

Budapest, a fesztiválváros

1996. január 1-je óta a Budapesti Fesztiválközpont Közhasznú Társaság szervezi és menedzseli a Fővárosi Önkormányzat különböző kulturális programjait. Az iroda indulása óta folyamatosan kapcsolatban áll nemzetközi és hazai rendezvényszervezőkkel, emellett természetesen maga is rendez fesztiválokat. 1996-tól a Budapesti Fesztiválközpont Kht. irányítása alá került a főváros három legnagyobb, klasszikus kulturális értékeket felvonultató rendezvényének, a Budapesti Tavaszi Fesztiválnak, a Budapesti Búcsúnak és a Budapesti Őszi Fesztiválnak a szervezése. A Kht. kizárólagos koordinátorként foglalkozik ezekkel.

Az iroda a "Budapest - Fesztiválváros" koncepció alapján működik, melynek köszönhetően a magyar főváros művelődési szempontból egyre előkelőbb helyet foglal el a ranglistán, jó úton halad, hogy ismét Európa egyik kulturális fővárosa legyen. A Fesztiválközpont munkájával - tevőleges vagy összefogó formában - évről évre jelen van Budapest összes kulturális eseményében. A szezon a Tavaszi Fesztivállal indul és az Őszivel zárul.

A Budapesti Fesztiválközpont Kht. legfőbb feladata, hogy ezek a rendezvények, s természetesen elsősorban a nagy fesztiválok - különbözőségüket megtartva - valamiben mégis hasonlítsanak egymásra: magas művészi színvonalat képviseljenek, mint a Fővárosi Önkormányzat programsorozatai. Az iroda munkájához tartozik az is, hogy a kulturális eseményekben rejlő PR-lehetőségeket teljes egészében kihasználja - vagyis itthon és külföldön egyaránt elérje, hogy Budapestet mindenhol fesztiválvárosként emlegessék.

A Zene Ünnepe számokban

A június 21-én tartott Zene Ünnepe nem egy fesztivál. Inkább egy hatalmas megmozdulás, amely ingyen kínál koncerteket professzionális és amatőr zenekaroktól egyaránt egy olyan közönség számára, amely nyitott minden stílusú zenére. A Zene Ünnepe egyrészt alkalmat ad arra, hogy kimozduljunk otthonról és nyissunk addig kevésbé ismert zenei stílusok felé. Másfelől lehetőséget biztosít különböző zenei intézmények számára (opera, zenekarok, kórusok), hogy kiszabaduljanak a négy fal közül, és megmutatkozzanak a szabad ég alatt. Ezenkívül a zenész szakma mellett mindenki kézbe veheti hangszerét, és kedvére muzsikálhat az utcákon!

A Zene Ünnepét idén a PeCsa és a Németh Vladimir nevével fémjelzett Malacka Bt. szervezte, utóbbi a szervezéssel, előbbi az esemény pénzügyi vonzatával foglalkozott. Az ünnepet a főváros bruttó 10 millió forinttal támogatta - mondta el az mfor.hu-nak Fogarasi Lajos, a PeCsa ügyvezető igazgatója.

A szervezőknek ebből kellett megoldaniuk az esemény helyszíni biztosítását, a fellépők gázsijainak kifizetését, a takarítást, valamint ebből építették fel a hang- és fénytechnikát. Az idén összesen 11 helyszínen zajlott az esemény, ebből négy helyszínt a PeCsa állított fel, másik három helyszínen a fény- és hangtechnikát biztosították a fellépőknek. A többi helyszínen az eseménynek otthont adó intézmények, például a Westend és a Zeneakadémia maguk viselték a rendezési költségeket - tette hozzá az ügyvezető.

A Zene Ünnepe a PeCsának körülbelül harmincmillió forintjába került, az eseményt fizető szponzorok nem támogatták. A pénzügyi nehézségek ellenére a szervezők megpróbálták a komolyzenétől az utcazenén át a rockzenéig a muzsika széles skáláját felölelni. Ugyanakkor Fogarasi szerint az utóbbi időben egyre érzékelhetőbb a fővárosi önkormányzatnál az a tendencia, miszerint a Fővárosi Kht. tulajdonában lévő cégeket kérnek fel hasonló kulturális ünnep megszervezésére

A Zene Ünnepét 1982-ben tartották először Franciaországban. Maurice Fleuret francia zenetudós javasolta, hogy a nyár első napját a világon mindenütt zenével köszöntsék. Az ötlet az akkori francia kulturális miniszter, Jack Lang támogatásával valósult meg. Ma már a Zene Ünnepe európai, sőt nemzetközi méretűvé vált: több mint 100 országban rendezik meg ugyanazon a napon, június 21-én.

Európában ez a kezdeményezés egyesületi formát öltött a Zene Európai Ünnepe néven, amely szervezők és intézményi rendszerek hálózatát foglalja magában. Természetesen mindezen kezdeményezések mellett egyéb zenei megmozdulások is léteznek az érdekelt városokban. A Zene Európai Ünnepének chartáját 1997-ben Budapesten 16 város írta alá, 12 országot képviselve így Európából.

Tunyogi Henrik

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!