[ajanlo=326][igazitas=left/]A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke: 52,3. A júniusi csökkenést követően az index értéke 4,1 százalékponttal nőtt, így a feldolgozóipar növekedését mutatja júliusban. Az elmúlt hónap növekedési üteme 1,5 százalékponttal meghaladja az egy évvel korábban mért azonos időszaki indexértéket (50,8), és csak 0,3 százalékponttal marad el az előző három év átlagos júliusi növekedésétől (52,6). Mindez kedvező előjel lehet a feldolgozóipari teljesítmény jövőbeni további javulására vonatkozóan. Az éves időszakok összehasonlítása azonban továbbra is azt tükrözi, hogy az év első hét hónapjának átlagos teljesítménye az elmúlt öt évben folyamatosan csökkent. A tavalyi enyhe növekedést (50,5) az idei évben csökkenés követi (49,2).
A júliusi kedvező fordulat hátterében a jelentős növekedést mutató új megrendelések állnak. A rendelési index értéke az elmúlt hónap csökkenését követően (48,2) júliusban dinamikus növekedést mutatott (60,1). Júliusban az új megrendelések az elmúlt két évet meghaladó ütemben nőttek a feldolgozóiparban (2004 - 53,5, 2003 - 55,1). Bár a beszerzések továbbra is csökkentek (48,7), megindult a termelési mennyiség növekedése (50,2) is.
Kedvező a beszerzési árak (50,8) egyre visszafogottabb növekedése. Az index értéke 7,2 százalékponttal kisebb áremelkedésről tanúskodik, mint egy évvel korábban (58,0). A foglalkoztatási index immár több mint egy éve folyamatosan csökkenést jelez. A júniusi lassuló csökkenést (48,8) követően viszont júliusban ismét gyorsult a foglalkoztatás (48,0) csökkenése.
A feldolgozóipari ágazatok közül, hasonlóan az előző hónaphoz, a legnagyobb növekedést az élelmiszeripari index (61,1) mutatja, az ország régiói közül pedig az Észak-alföld (59,0) növekedése volt a legnagyobb júliusban.
Menedzsment Fórum
Fellendülőben a BMI
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) a június hónapban tapasztalt csökkenés után a nyár közepén kedvező fordulatot hozott, ám az elmúlt ötéves folyamatos csökkenés változatlanul tart.