A nagy amerikai sportligák csapatai kapcsán évről évre elképesztő összegű becsléseket közöl a Forbes magazin, amelyekkel csak a leghíresebb focicsapatok, a Real Madrid, a Barcelona, a Bayern München, a Manchester United, az Arsenal és a Chelsea tud versenyezni Európából. A sok száz, illetve a topcsapatoknál többmilliárdos értékek kapcsán a szurkolók egy része persze legyint, mivel ezeket a csapatokat csak ritkán értékesítik, így sokan hasra-ütésszerűnek gondolják a megállapított értékeket. Amikor azonban egy-egy csapatot eladnak, és nyilvánosságra hozzák a tranzakciók részleteit, az nem kis meglepetéseket okoz. (Erre egyébként általában Amerikában látunk példát, ahol a pénzügyi transzparencia sokkal magasabb szinten van, mint az európai versenysportoknál.)
Nem volt ez másképp egy most bejelentett tranzakció kapcsán sem, hiszen szerdán közölték, hogy Herb Kohl korábbi amerikai szenátor megvált a Milwaukee Bucks NBA-csapattól. A vevő, Wesley Edens és Marc Lasry mélyen a zsebébe nyúlt, hiszen 550 millió dollárt (110 milliárd forintot) fizettek a csapatért. Más kérdés, hogy az új tulajdonosoknak volt miből finanszírozni a befektetésüket, hiszen mindketten milliárdos alapkezelők, Edens a Fortress Investment, míg Lasry az Avenue Capital fő tulajdonosa.
A nagy nyertesnek persze egyelőre az eladót lehet tekinteni, hiszen Herb Kohl 1985-ben 18 millió dollárért vette a franchise-t. Ez pedig nem csak a nyert hozzávetőleg 530 millió dollárt tekintve nagy fogás, hanem éves hozamra is, hiszen így a 30 évre 12 százalék feletti éves átlagos hozam jön ki, amellyel talán csak a legendás tőzsdeguru, Warren Buffett tudna versenyre kelni.
Az értékesítés egyik feltétele volt, hogy a csapatnak Milwaukee városában kell maradnia, más kérdés, hogy ennek köszönhetően vélhetőleg a többi franchise-tulajdonos sem fogja az ügyletet megtorpedózni. A tranzakció ugyanis azt követően lesz hivatalos, hogy a liga és a vetélytársak is áldásukat adja rá. A major ligák közül az elmúlt időszakban kevésbé fényesen szereplő NBA-ben ugyanis a csapatok tulajdonosai féltik a bevételeiket, így senki sem szeretné, hogy a kis piacot jelentő (alacsonyabb lélekszámú, gyengébb vásárlóerőt képviselő) államokból, városokból máshova költöztessenek csapatokat, és csak nagyon indokolt esetekben járulnak ehhez hozzá, egyébként egyfajta véd- és dacszövetségben elutasítják a klubok költöztetését. A ligában ugyanis a csapatok a helyi televíziós jogokat szabadon értékesíthetik, amely a legnagyobb piacokon (New York, Los Angeles, Chicago, Miami) az egyik legnagyobb bevételt jelenti a tulajdonosok számára. A néhány évente újratárgyalt szerződéseknél ugyanakkor jelentősen ronthatja a csapatok alkupozícióját, ha időközben újabb csapat települ az adott régióba.
Nem volt ez másképp az NBA-ben a legutóbbi tranzakció alkalmával sem, akkor ugyanis a Sacramento Kings tulajdonosai igyekeztek túladni a klubon, azt követően, hogy a szerencsejáték és vendéglátó iparban érdekelt Maloof család komoly veszteségeket könyvelt el alaptevékenységén. Az első komolyabb érdeklődő Anaheimbe tette volna át a Kings székhelyét, ám mivel az (gyakorlatilag) Los Angeles egyik elővárosa, ahol két franchise, a Lakers és a Clippers is székel. Második nekifutásra úgy tűnt, hogy a kaliforniai gárdát északra költöztethetik, hiszen a Microsoft vezére Steve Balmer és a multimilliárdos befektető Chris Hansen vezette csoport Seattle-ben képzelte el a csapat jövőjét Sacramento helyett.
Ráadásul az anyagilag megszorult tulajdonosok rá is bólintottak az üzletre, az NBA akkor még regnáló ura, David Stern azonban nem támogatta a Kings eladását – hiába jelentette ki korábban, hogy hiba volt az észak-nyugati várost korábban megfosztani a Supersonics névre hallgató csapattól, és hagyni, hogy a franchise Oklahomába költözzön. A meglehetősen kusza történet végén a jelenlegi sacramentói polgármester, az egykori NBA sztár Kevin Johson komoly munkájával felállt egy helyi konzorcium, amely megvette a csapat többségi tulajdonrészét. Az indiai származású technológiai guru, Vivek Ranadive vezetette befektetői csoport később neves kisebbségi tulajdonosokat is bevont, így ma a Kings tulajdonosai között ott található minden idők egyik legjobb centere, Shaquille O'Neal is. A 2013-ban megkötött ügylet értéke ráadásul NBA-rekordnak számított, hiszen 650 millió dollárra értékelte a Kingset (a 65 százalékos tulajdonrészért adtak 406 millió dollárt).
Így az elmúlt 5 év statisztikáit tekintve az öt legrosszabb csapat között számon tartott Bucks és Kings egy éven belül került új tulajdonoshoz. A régiek pedig már csak azért sem jártak rosszul, mert amellett, hogy komoly nyereséget realizáltak (ahogy fent jeleztük), viszonylag magas értéken adtak túl a klubokon. A Forbes magazin által rangsorolt NBA csapatok közül ugyanis a harmadik legértékesebb csapatot, a Chicago Bullst a pénzügyi lap 800 millió dollár értékűre becsüli, ami alig 20 százalékkal haladja meg a gyengécske Sacramento Kings, illetve 30 százalékkal a meglehetősen érdektelen Milwaukee Bucks értékét. Igaz, a két legértékesebb franchise, a New York Knicks és a Los Angeles Lakers értéke már milliárd dolláros.
mfor.hu