Az eljárási rend szerint a Mol napi 15 ezer tonna kőolajat használhat fel a stratégiai készletekből, az olajtársaságnak a felhasznált kőolajat a Barátság kőolajvezeték beindítását követő hat hónapon belül kell visszapótolnia.
Magyarország elvárja Moszkvától és Minszktől, hogy mihamarabb biztosítsák a szerződés szerinti kőolajszállítást Magyarország számára - mondta Kóka János. A miniszter szerint az Európai Uniónak el kell érnie, hogy garanciát kapjon a termelőktől és a tranzit országoktól a szállítás zavartalanságára.
A külügyminisztériumban úgy vélik, hogy néhány napon belül megállapodás jöhet létre az Oroszországból érkező olajszállítások újraindításáról - mondta Polgár Viktor, a tárca szóvivője kedden.
Elhúzódhat az alkudozás
Oroszország és Fehéroroszország nem ért el kompromisszumot keddi olajvitájában: German Gref orosz gazdasági miniszter este megerősítette Moszkva ragaszkodását a Barátság vezetéken Európába küldött orosz szállításokra kirótt fehérorosz tranzitdíj visszavonásához a hivatalos tárgyalások előfeltételeként.
Gref, aki pusztán előkészítő munkamegbeszélésnek minősítette az Andrej Kabjakou fehérorosz miniszterelnök-helyettessel folytatott keddi konzultációját, megismételte: Moszkva a hivatalos tárgyalások előfeltételéül szabja a fehérorosz tranzitvám eltörlését és a fehéroroszországi olajtranzit felújítását.
Vlagyimir Putyin elnök az orosz olajtermelés mérséklésének fontolóra vételére is utasította kormányát, ezek szerint az alkudozás elhúzódhat.
Az orosz állami ellenőrzésű Transznyefty csőmonopólium hétfőn teljesen leállította a Barátság vezetéken szállított orosz exportot arra hivatkozva, hogy Fehéroroszország jogellenesen tulajdonítja el az európai vásárlóknak szánt olajat. Minszk viszont szombaton csempészárunak nyilvánította az orosz tranzitolajat, és perrel fenyegette meg a Moszkva által jogtalannak tartott vám fizetését megtagadó Tansznyefty vezérét.
Mint ismert, Oroszország 180 dolláros vámot vetett ki a Fehéroroszországba menő olaj után. Ennek láttán a fehéroroszok 45 dolláros tranzitdíjat kívántak felszámolni az után az olajmennyiség után, amely átmegy az államon, hogy Európát elláthassa. Az oroszok persze hallani sem akartak erről, és arra sem mutatkozott semmi esély, hogy a vitát megoldják a felek. Emiatt Fehéroroszország egyszerűen kivette azt a mennyiséget a szállítmányból, ami a tranzitdíj fejében szerinte megillette.
Nincsenek veszélyben az európai felhasználók
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint Európa olajellátását nem veszélyezteti a Barátság orosz olajvezeték lezárása, a felhasználók nincsenek veszélyben - jelentette ki közleményében az ügynökség kedden. Megjegyezte, hogy a jelek szerint még nincs azonnali hatása a lépésnek az európai országokban lévő olajfinomítókra sem. Ezek közül több már szervezi az alternatív beszerzést.
Az Európai Unió Bizottsága csütörtökre összehívta az energiaszakértők válságtanácskozását. A bizottság kedden megerősítette Oroszországnak és Fehéroroszországnak intézett felhívását vitájuk gyors lezárására és a Nyugat-Európába irányuló orosz olajszállítások haladéktalan felújítására.