A svájciak már korábban 42 százalékos részesedést szereztek a Chironban, a teljes akvizíciót azonban tavaly megakadályozta, hogy az amerikai vállalat a kritikák kereszttüzébe került, miután 100 millió vakcina influenza elleni védőoltást nem tudott leszállítani az amerikai egészségügyi hatóság számára. Történt ugyanis, hogy a Chiron brit üzemeiben nem megfelelő higiéniai körülmények miatt leállították az influenza elleni oltóanyagok termelését. Az ideiglenes gyárbezárás pedig leginkább az amerikai piacot sújtotta, ahol a társaság érintett, Fluvirin nevű terméke addig a második legkeresettebb influenzamegelőző készítmény volt. Az USÁ-ban 2004-ben kialakult oltóanyaghiány miatt így többen a Chiront okolták.
Ezen előzmények után a Novartis érthetően kivárt az elmúlt időszakban, és csak a nyár végén jelentkezett felvásárlási ajánlatával. Az akkori részvényenként 40 dolláros, azaz összesen 4,5 milliárd dolláros ajánlatát azonban az igazgatóság és a részvényesek is elutasították. A svájciak ezt követően 45 dollárt kínálnak immár egy-egy értékpapírért, amely az ajánlatot megelőző tőzsdei kereskedéshez képest 23 százalékos felárat jelent.
Az elemzők szerint az akvizíció ésszerű lépés a Novartis részéről, hiszen eddig is sokat fektetett a Chironba, kisebbségi tulajdonosként azonban ezek felett kevésbé hatékonyan tudott őrködni. Nem elhanyagolható az a tény sem, hogy a madárinfluenza keltette pánikot meglovagolva a Chiron termékei jelentős piaci sikerre számíthatnak, amely a felvásárlás gyorsabb megtérüléséhez is hozzájárulhat.