A gyógyszeróriás 5,1 milliárd dollárt fizet a világ ötödik legnagyobb oltóanyag gyártójáért, és a felvásárlás révén a lendületesen növekvő molekuláris diagnosztika üzletágba is beléphet. A Chiron biogyógyszerészeti tevékenységét a Novartis vényköteles üzletága integrálja magába, amitől főként az onkológiai területen végzett kutatás-fejlesztés erősödését várják Bázelben. Elemzők szerint az innovatív gyógyszercégnek vonzó növekedési pályát jelent az oltóanyag piac, melyre jellemző, hogy a tavaly regisztrált 9,6 milliárdos árbevétele 2009-ig akár meg is duplázódhat.
A vakcina piacon új belépőnek számító Novartis komoly befektetéseket tervez elsősorban a kutatás-fejlesztés területén, de növelni szeretné az oltóanyagok gyártásának minőségét, biztonságát és kapacitását is. A Chiron 30 különböző oltóanyagot állít elő felnőttek és gyermekek számára európai üzemeiben. A társaság - amely az akvizíció következtében megszűnik - a hepatitis C vírus felfedezésével szerzett hírnevet magának, de mára az influenza elleni védőoltás egyik legnagyobb beszállítójaként tartják számon világszerte.
Portfoliójában számos egyéb fertőző betegség megelőzésére alkalmas vakcina található, ígéretes kutatási fázisba ért egy meningococcus B vírus elleni oltóanyaga, és az sem titok, hogy a madárinfluenza elleni immunizációban is folytat kutatásokat. Az oltóanyag gyártás tavaly 510 millió dollárt hozott a vállalat konyhájára.
A felvásárlással a Novartis egy másik lendületesen növekvő területből, a molekuláris diagnosztikából is profitálhat hosszú távon. Átveszi ugyanis a kaliforniai társaság diagnosztikai termékeit, melyeket évente több mint 25 millió véradomány szűréséhez használnak Észak-Amerikában, Európában és az ázsiai régióban. A Chiron biogyógyszerészeti tevékenységét a Novartis vényköteles üzletága viszi tovább. Ezáltal elsősorban speciális onkológiai, sclerosis multiplex és antibiotikum készítményekkel bővül a Novartis termék-portfoliója, kutatás-fejlesztési tevékenysége pedig új, ígéretes daganat-ellenes terápiákkal gazdagszik.
Mint ismeretes a Novartis nyár végi részvényenként 40 dolláros felvásárlási ajánlatát a Chiron független igazgatósága elutasította, ezért a baseliek 45 dollárra emelték az árat. Ez az ajánlatot megelőző tőzsdei kereskedéshez képest 23 százalékos felárat jelent. A vállalat a fúzióban rejlő szinergiák kihasználásától három éven belül évi 200 millió dollár megtakarítást remél.