3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A beérkezett hitelezői igények töredékét sem fedezi a felszámolás alatt álló martfűi Tisza Cipőgyártó Kft. vagyona, mivel az alig értékesíthető, rossz állapotú, üzemképtelen vagy szabálytalanul bekötött berendezésekből állt - tudta meg a Napi Gazdaság Makó Péter felszámolóbiztostól, a Decima Felszámoló Kft. munkatársától.

Az üzem a tavaly júliusban indult felszámolást megelőző időszakban is rosszul működött, a vagyontárgyak jelentős részét már korábban értékesítették. A Tisza Cipő (TC) Zrt. érdekeltségébe tartozó kft.-vel szemben 100 és 200 millió forint közötti értékben érkeztek hitelezői igénybejelentések. A felszámoló egy pályázaton korábban már értékesítette a megmaradt készleteket és gépeket, amelyekre egyetlen ajánlat érkezett, a befolyt összeg azonban a hitelezői követelések töredékét sem fedezi. A társaság az anyacégtől bérelte az ingatlanokat - a 70 millió forint értékűre becsült irodaházat a TC jelenleg is bérbe adja, írja a Napi Gazdaság.

A Tisza Cipőgyártó dolgozói számára követeléseik jelentős részét sikerült kifizetni az állami bérgarancia-alapból, összesen 75,5 millió forint értékben - közölte Makó. A magasabb keresetű egykori alkalmazottaknak a későbbiekben részkifizetést biztosított a vagyonértékesítésből a felszámoló, ez azonban elenyésző összeget jelentett a korábbiakhoz képest. Az egykori dolgozók nagy része el tudott helyezkedni, az elmaradt béreket és végkielégítéseket nagyrészt fedező összeget október elején kapták meg - tájékoztatta lapunkat Kovács Jánosné, a Bőripari Dolgozók Szakszervezetének elnöke. Tudomása szerint a bruttó 130 ezer forint feletti fizetéssel rendelkezőknek maradhattak kiegyenlítetlen követeléseik, azonban a 90 ezer forintos bruttó fizetésűek többsége minden járandóságot megkapott. Még a felszámolás előtt vagyonmentő akciót kezdeményezett Martfű polgármestere, Bakonyi Péter, ennek lényege, hogy a TC 70 millió forintos - a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. felé tagi kölcsönként fennálló - tartozása fejében az üzem területén lévő irodaház kerüljön az önkormányzat tulajdonába. A Napi Gazdaság információi szerint a mindkét fél számára kedvező megoldással kapcsolatban továbbra sem született döntés az MNV-nél, az elmúlt időszakban semmilyen előrehaladás nem volt az ügyben.

Mindezek ellenére nem szűnt meg a cipőipar Martfűn és környékén. Az osztrák tulajdonú Shoe Fashion Kft. 630 fővel működik az ipartelepen, számos egykori Tisza-dolgozót átvéve, valamint a TC érdekeltségébe tartozó mezőtúri Túri Cipő Kft.-nél is többen találtak állást - mondta Kovács Jánosné.

Közben egy újabb martfűi cipőipari társaság, a Martfűi Cipőgyártó és Kereskedelmi Kft. került felszámolás alá. A hitelezők február 20-ig jelenthetik be követeléseiket a Reorg Válságkezelő és Felszámoló Kft.-nél. A kis családi vállalkozás megszüntetését 2009 áprilisában kezdeményezte a cégbíróság, mivel tulajdonosai nem állították helyre a törvényes működést: a cég székhelyén és telephelyén nem található, és a képviseletre jogosultak lakóhelye és tartózkodási helye nem ismert. A társasággal szemben 2008 áprilisában APEH-végrehajtás indult, végül felszámolását 2010. január 12-én rendelte el a bíróság.

(Napi Gazdaság)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!