4p

Változatlan bruttó jövedelem mellett átlagosan mintegy 3 százalékkal emelné a nettó jövedelmet "a felezett szuperbruttó" alapra való áttérés jövőre, de csak változatlan adójóváírási szabályok és minimálbér mellett - számolta ki a GKI Gazdaságkutató Zrt.

Mint példaként ismertetik,  a havi bruttó 100 ezer forintot keresők 2,2 ezer forinttal (2,9 százalékkal), a bruttó 200 ezer forintot keresők 4,3 ezer forinttal (3,2 százalékkal), míg a bruttó 300 ezer forintot keresők 6,5 ezer forinttal (3,5 százalékkal) több nettó bért kapnának.

Azonban azokban a jövedelmi kategóriákban, amelyekben az adójóváírásnak hatása van, annak drasztikus csökkentése egyben a nettó jövedelmek csökkenését okozza. A bérek - ezen belül a minimálbér - emelésével e negatív hatás részben, vagy egészben elvileg ellensúlyozható, ha a munkaadók készek és képesek erre - jegyzik meg.

A GKI felhívja a figyelmet arra, hogy az adójóváírás szabályainak változása ma még nem ismert, csupán annyi, hogy a szigorítás révén 2012-ben összesen mintegy 180 milliárd (a legutóbbi kormányzati megnyilatkozások szerint csak 140 milliárd), 2013-ban pedig mintegy 230 milliárd forintos megtakarítást várnak. Ezzel gyakorlatilag megszűnne az adójóváírás intézménye - állapítják meg.

A GKI szerint az állami bevételek 140 milliárd forinttal történő növelése (s ezzel az adójóváírás azonos csökkentése) például lehetséges úgy, hogy a magánszemélyek havi bruttó 180 ezer forintos jövedelemig egységesen 4,5 ezer forintos adójóváírásra lesznek jogosultak, az ennél magasabb jövedelemmel rendelkezőknél pedig megszűnik az adójóváírás. Ebben az esetben a minimálbér nettó értékének megtartásához mintegy 12 százalékos emelésre lenne szükség.

A bruttó 100 ezer forintot keresők esetében az adójóváírás ilyen mértékű csökkentése az szja-változások kedvező hatásával együtt is 7 százalékos nettó csökkenést okozna, aminek a kompenzálása 8,5 százalékos bérfejlesztést igényelne.

A változások nyertesei és vesztesei, a növekvő differenciálódás és a vállalatokra hárított béremelési kényszer okozta feszültségek tehát hasonlóak lesznek az ideihez - állapítják meg. Ugyanakkor az adóváltozás miatti vállalati bérfejlesztés iránti igény nagyobb lehet az ideinél, aminek a vállalatok széles köre aligha tud majd megfelelni.

A GKI emlékeztet arra, hogy az áprilisi konvergencia program 2012-re felezett szuperbruttó adóalapot tervez az érvényes törvénynek megfelelően. (A még a Bajnai-kormány időszakában bevezetett szuperbruttósítás lényege, hogy a bruttó bér után fizetendő személyi jövedelemadó, valamint az adójóváírás alapjába az eredeti bruttó bér mellett a munkaadó által megfizetett 27 százalékos tb-járulék is beleszámít.) Ha 2012-ben a járuléknak már csak a felét kellene figyelembe venni, a bruttó bér 127 százaléka helyett 113,5 százaléka után kell majd megfizetni az adót. 2013-ban pedig a program szerint teljes egészében megszűnik a bruttósítás. A konvergenciaprogram az ennek következtében kieső állami bevételeket az alkalmazotti adójóváírás szűkítésével tervezi ellentételezni, noha ez nem szerepel a 2012 és 2013 évi szabályokat is rögzítő hatályos adótörvényben. Az egyes jövedelmi szintek adóterhelésének reális vizsgálatához többek között a jövő évi adó-jóváírási szabályok ismeretére lenne szükség. Ezzel kapcsolatban azonban a "megtakarítandó" összeg kivételével jelenleg még nem áll rendelkezésre információ.

Az adójóváírás havi maximuma 2011-ben a korábbi havi 15,1 ezer forintról 12,1 ezer forintra csökkent. A maximális adójóváírást jelenleg a legfeljebb havi bruttó 180 ezer forintot keresők tudják igénybe venni, bruttó 260 ezer forintos havi jövedelem felett pedig a lehetőség teljesen megszűnik - emlékeztet elemzésében a GKI.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!