5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem az a baj az Élelmiszer Termékpálya Kódexszel, hogy a magyar termékek fogyasztását kívánja elősegíteni, hanem az, hogy a megállapodást aláíró szervezetek ezt csoportosan, széles körűen, más EU-s tagállamokból származó termékek kárára, kartellszerűen tennék - állítja a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), amely tegnap indított eljárást az ügyben. A kifogásolt kódex többek között kimondja, hogy júliustól - önkéntes vállalás alapján - az áruk 80 százaléka magyar lenne a nagy áruházláncokban. A GVH-eljárás miatt azonban kétségessé vált ennek az időpontnak a tarthatósága.

Előnyben a magyar áruk (Mfor-montázs)

Nagy Zoltán, a GVH elnöke a péntek délutáni sajtótájékoztatón elmondta: a kódexnek csak néhány pontjával kapcsolatban merült fel a kartellezés gyanúja.

Egyenként szabad, szervezkedve nem

A versenyhatóság próbálja minél hamarabb elvégezni a szükséges vizsgálatokat, s ha valóban talál egyértelműen kartellmegállapodásra utaló, a külföldi termékek diszkriminációját célzó részeket a kódexben, erről értesíti az azt aláíró szervezeteket, amelyeknek lehetősége lesz ezeket a kijelentéseket törölni vagy módosítani még a megállapodás életbe lépése, azaz július elseje előtt.

A hivatal illetékesei hangsúlyozták, hogy ha a kereskedők egyenként, önállóan vállalták volna azt, ami a megállapodásban szerepel, nem pedig szervezetten, egymással együttműködve, akkor nem lehetne kifogása a GVH-nak.

Mint ismert, a versenyhivatal csütörtökön az Európai Bizottsággal párhuzamosan versenyfelügyeleti eljárást indított a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége, a Magyar Agrárkamara, az Élelmiszerfeldolgozók Országos Szövetsége, a Tej Terméktanács, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, a Baromfi Terméktanács, az Országos Kereskedelmi Szövetség és az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetsége ellen a tisztességtelen piaci magatartás és versenykorlátozás tilalmáról szóló uniós megállapodások feltételezett megsértése miatt.

Diszkriminálják a külföldi termékeket?

A GVH rendelkezésére álló információk szerint az érintett szövetségek, kamarák, terméktanácsok által aláírt Élelmiszer Termékpálya Kódex szerződési feltételekre, termékpálya szabályokra, illetve a kiemelt jelentőségű hazai termékekre vonatkozó külön szabályozást tartalmazó egyes pontjai eltérően kezelik a belföldi, illetve más tagállamból származó termékeket. A Kódex ezáltal alkalmas lehet arra, hogy megkülönböztesse a hazai vállalkozásokat a más tagállamból származó termékek előállítását, behozatalát és forgalmazását végző vállalkozásoktól, korlátozva ezáltal utóbbiak értékesítési lehetőségeit Magyarországon belül.

A megállapodás a tagállamok közti kereskedelmet is érintheti, mivel az Magyarország egész területére kiterjed, és jellegéből adódóan is olyan hatást fejthet ki, amelynek révén megerősíti a piacok nemzeti alapon történő feldarabolását, állt a Versenyhivatal indoklásában.

A cél a magyar termékek térhódítása

Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének titkára szerint félreértés lehet a GVH eljárása. Úgí véli, a kódex nem az áruházak forgalmát befolyásolja, hanem csupán a kínálatot, így a fogyasztók szabadon választhatnak, hogy melyik termékeket vásárolják meg, mondta el az MTI-nek.

A kódex bevezetésének elsősorban az a célja, hogy a fogyasztók olyan áruházakban is hozzájuthassanak a magyar termékekhez, ahol jelenleg egyáltalán nem árulnak ilyet, tette hozzá. Bár a GVH indoklásának értékeléséhez hosszabb időre van szükség, a szövetség bízik a versenyhivatali eljárás pozitív végkimenetelében, mivel úgy véli, jelenleg számos áruház megfosztja a vásárlókat attól a lehetőségtől, hogy magyar terméket vásároljanak.

Kérdéses a július elsejei hatályba lépés

Aggályait fejezte ki a GVH eljárásával kapcsolatban Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára is, szerinte ugyanis az nagyon kétségessé teszi a kódex július elsejei hatályba lépését. Amennyiben addig nem derülnek ki részletek arról, hogy a GVH a kódex mely részeit kifogásolja, a kereskedők várhatóan nem vezetik be július elsején a bizonytalan kimenetelű szabályozást.

Mihálovics András, a GVH szóvivője ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy ha a felek rövid időn belül megegyezésre jutnak a kódex kifogásolt pontjaiban, akkor viszonylag hamar végrehajthatók a módosítások, és így az eredeti menetrend szerint, akár július elsején hatályba léphet.

A versenytörvény alapján az eljárás befejezésének határideje egyébként 180 nap, amely azonban - az ügy bonyolultságától függően - két alkalommal, egyenként legfeljebb 180 nappal meghosszabbítható.  

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium egyetért a dokumentumban foglalt szakmai célkitűzésekkel, azonban biztos abban is, hogy a szakmai szervezetek által kidolgozott irányelvek nem sértik a versenyjogot, mondta el az MTI-nek Dékány András szóvivő. Az etikai kódexben foglaltak ugyanis nem a versenyről szólnak, hanem az etikus piaci magatartás normáit rögzítik, magyarázta.

Fokasz Oresztész


Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!