Szerinte mindenkire igaz, így a pályakezdőkre is, hogy a munkatapasztalat gyakori hiányán túl alacsony a hiányszakmákban végzettséget szerzettek aránya, más szakmákban viszont - többéves folyamat eredményeként - sokszoros túlkínálat alakult ki a piacon. Az ő esélyeik rendkívül csekélyek a rövid időn belüli elhelyezkedésre. Pedig közülük többen már az iskolában felkészülnek a munkahelykeresésre. Professzionális módon készítik el szakmai önéletrajzaikat, és élnek az állásbörzék, internetes állásportálok kínálta lehetőségekkel - számolt be tapasztalatairól Patai Ágnes.
A Főgázhoz jelentkezőknél sokat jelent - és változatlanul javasolt - a megfelelő felkészülés az interjúra, de döntő jelentősége lehet a "hozott" végzettségeknek is. Két azonos képességű jelentkező esetén önkéntelenül rápillantanak az oklevelet, diplomát kibocsátó intézmény nevére, és a vállalatnál tapasztalt "beválási arány" alapján "rangsorolnak" az egyes végzettségek között.
Mivel a hazai szakképzés nem mindenhol biztosítja a fiatalok számára az életszerűséget, a gyakorlatiasságot, az ipar valós igényeinek való megfelelés lehetőségét, nehéz helyzetben vannak a munka világába éppen belépő fiatal álláskeresők - magyarázta Tóth Péter, a Gestamp Hungaria Kft. HR-igazgatója. Tovább nehezíti a helyzetüket, hogy a vállalkozások szívesebben alkalmaznak tapasztalt munkavállalókat, az újonnan érkezők betanítására nem tudnak időt és forrást biztosítani.
Az elhelyezkedés nehézségeit azonban nem szabad kizárólag a munkaadói oldal rovására írni, hiszen a mostani pályakezdők is másképpen viszonyulnak a munkavállaláshoz. Az idősebbekkel ellentétben nem magától értetődő számukra, hogy előbb teljesítményt és eredményeket kell felmutatni, és csak ezek alapján lehet elvárásokat és igényeket támasztani. A fiatal korosztálynál kisebb azoknak az aránya is, akiknél megfigyelhető az együttműködni akarásra tett egészséges erőfeszítés, olvashatjuk a Világgazdaságban.