A befektetők számára nagyon fontosak a gyorsan és könnyen elérhető munkaerő-piaci információk. A rendszer segítségével pedig régiók és szakmák szerinti lebontásban is elérhetőek az adatok. Ez akár döntő ok lehet egy befektetési döntés meghozatalakor - mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke.
A weboldalról nem konkrét állásajánlatokat, hanem jelenleg 6046 versenyszektorban működő vállalkozás létszámbővítési szándékait lehet lekérdezni, hangsúlyozta Tóth István János, az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézet ügyvezető igazgatója a sajtótájékoztatón és rögtön szemléltetve a rendszer működését rákeresett a leginkább hiányolt szakmára. Az adatbázis szerint a legtöbb cég gyakorlott összeszerelő munkást keres és az összesített adatok szerint enyhe foglalkoztatás bővülés várható idén.
A képzési rendszert is segítheti
Székely Judit, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakállamtitkára hozzátette: ezek az információk a képzésorientációk kialakításakor is nagyon hasznosak lesznek az iskolák számára a szakképzések és különböző szakok, szakirányok indításában. Így ugyanis a valós piaci igényeknek megfelelően alakíthatják ki a képzési kínálatukat.
A kutatás alapján készített Munkaerőpiaci Prognózis című tanulmány szerint a beruházást tervező cégek változatlanul magas arányt képviselnek Magyarországon. A megkérdezett gazdasági szervezetek válaszai alapján 2007-ben 33 ezer fős munkahelyteremtést valószínűsítenek a versenyszektorban (a közszféra adatai nem találhatóak meg a rendszerben, de a szakértők szerint ebben a szektorban tovább fog csökkenni a foglalkoztatás).
Kevés a szakképzett dolgozó
A cégek mintegy 9 százaléka azonban tartós munkaerőhiánnyal küszködik hazánkban, ami leginkább a nagyvállalatokat sújtja. Ez körülbelül 18 ezer tartósan betöltetlen állást jelent. A pozíciók több mint felére szakképzett fizikai dolgozókat keresnek, de 18 százalékban a szellemi foglalkozásokat is érinti a hiányszakmák létezése.
A vállalkozások kicsivel több, mint harmada alkalmazott tavaly pályakezdőket, elsősorban a nagyvállalati szektorban. A 250 főnél többet foglalkoztató cégvezetők 63 százaléka, míg a kkv-szektorban működő cégek 40 százaléka tervezi idén is frissdiplomások felvételét. Összességében azonban már nem ilyen rózsás a kép, mivel a tavalyi 34 százalékhoz képest idén már a vállalkozások csupán alig negyede (23 százaléka) akar pályakezdőt foglalkoztatni. Csökken tehát az irántuk való érdeklődés a versenyszférában.
Folyamatosan nő viszont a kölcsönzött munkaerő-állomány. A tavaly a megkérdezett vállalkozások 4,5 százaléka említette, hogy foglalkoztat kölcsönző cégeken keresztül munkavállalókat. Az érintett vállalatoknál az állandó alkalmazotti létszámhoz képest igen magas, 25 százalék volt a kölcsönzött dolgozók aránya. A 2007-es előrejelzések szerint tovább nő a kölcsönzés súlya, mivel a cégek 11 százaléka tervezi növelni a kölcsönzés keretében foglalkoztatott munkaerő létszámát.
Kezdetben a bétaverzió lesz elérhető
Az Iparkamara elnöke hangsúlyozta, hogy a részletes információszolgáltatás mellett a vállalatok védelmet élveznek abban, nehogy beazonosíthatóak legyenek. Így az öt vagy annál kevesebb céget tartalmazó találatok nem hozzáférhetőek, így a bizalmas üzleti információk továbbra is biztonságban lesznek.
Tóth István János elmondta, egyelőre dizájn nélküli tesztváltozatról van szó. A kapacitást még nem tudták felmérni, így lehetséges, hogy egy ideig lassabban érhetőek el az adatok, de jövő hét közepétől akár már 200 ember egyidejű lekérdezése sem fog gondot okozni. A tervek szerint hamarosan visszamenőleg is elérhetővé teszik az adatokat, hogy a tendenciák is érvényesüljenek.
Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézet ügyvezető igazgatója az mfor.hu kérdésére elmondta, hogy az adatbázisból nyerhető adatok súlyozásával képet kaphatunk az egész hazai versenyszférát bemutató előrelátható munkaerő-piaci változásokról is.
Körte Ildikó