"Jártam olyan konferencián, ahol mindenki coach volt, amit a jelenlévő cégvezetők egyike kissé rosszul élt meg" - osztott meg a hallgatósággal egy személyes élményt Komócsin Laura, a Business Coach vezetője, "így amikor hozzám fordult, hogy mivel foglalkozom, azt válaszoltam, gyémántcsiszoló vagyok. Ami egyébként a tevékenységünket remekül leírja, hiszen már valamit elért vezetőkből igyekszünk kihozni a csillogást, a még magasabb teljesítményt."
A DIADAL modell kidolgozója, és a hazai coaching széleskörű elismertetésében oroszlánszerepet vállaló szakember szerint ugyan egyre több hazai vállalatnál ismerik fel a módszer létjogosultságát, annak általános elterjedéséről korántsem lehet beszélni. Egy korábbi amerikai felmérés szerint a válság ellenére a vállalatok erre a szolgáltatásra a korábbinál többet költöttek, és miközben a 90 százalékuk kipróbálta a coachingot, addig kétharmaduk rendszeresen használja. Ezzel szemben itthon egyelőre elsősorban a Magyarországon működő multinacionális vállalatok veszik igénybe az üzleti edzők szolgáltatásait.
De kik is a coachok?
Sokak számára továbbra sem érthető, hogy mit csinálnak a coachok, mi a különbség a tevékenység és a tréning vagy a tanácsadás között. Arról nem beszélve, hogy a személyes jelleg miatt körüllengi a coachokat egyfajta misztikum, és vannak, akik a (pszicho)terápiával mossák össze. A DIADAL coachképzésen kiderültek a legfontosabb különbségek. Így például a tanácsadás kapcsán érdemes kiemelni, hogy míg a coaching egy emberközpontú folyamat, és a coacholt személy (coachee) fejlesztése, jobbá tétele a cél, addig a konzultánsok a megbízó szervezet folyamatait, versenyképességét hivatottak előrevinni. Szintén fontos különbség, hogy a coach nem kész megoldásokat ad, hanem kérdésekkel segít feltárni a lehetséges alternatívákat, és a kiválasztott opcióhoz segít megtalálni az egyéni utat. Ezzel szemben a tanácsadók kész megoldásokat (best practice) kínálnak. Ennek kapcsán egy cégvezetőt idézett Komócsin Laura, aki azt mondta, hogy "ha a sikerért izzadni szeretnék, coachot hívok, ha mást akarok izzasztani, akkor tanácsadót."
Mint a módszer megalkotója elmondta, az édesapja időnként úgy jellemzi a munkáját, mint baráti beszélgetések, amiért még fizetnek is. Ugyanakkor itt egymást nem (feltételen) ismerő emberek találkoznak, ahol strukturált módon, meghatározott időkeretben próbálják a coachee által kitűzött célt elérni. Ehhez a coach esetenként komoly eszközrendszerrel nyújt segítséget. A terápiától többek között a két módszer mélysége különbözteti meg, ráadásul a terápia (szinte mindig) egy jóval hosszabb folyamat. Fontos különbség, hogy a terápia során egy adott szintre próbálják felhozni a kezelt személyt, a coachingnál viszont a jó vezetőből még jobbat próbálnak "faragni".
Kémia a felek között
A tréningekkel összehasonlítva érdemes kiemelni, hogy a coaching jóval személyre szabottabb, az egyéni problémák kezelésére koncentrál. Míg a tréner igyekszik a tudást átadni, addig a coach igyekszik a vezetőkből kihozni a bennük rejlő tudást, képességeket. A legfontosabb különbség azonban talán a felek közötti kémia szerepe, illetve szükséges a bizalom is.
A képzésen néhány abszurd meghatározás is szóba került a coaching kapcsán. Az egyik ilyen egy rádióbeszélgetés kapcsán hangzott el, amikor az újságró Komócsin Laurát, mint "üzleti típusú gyóntatópapot" konferálta fel.
KB
mfor.hu