1,1 százalékos negyedéves eredmény
A harmadik negyedéves növekedés kisebb lett a vártnál, hiszen az elemzők előzetes konszenzusa 1,6 százalék körül alakult, míg az eredmény 1,1 százalék lett - mondta el az Mfor.hu kérdésére Barcza György, a Kereskedelmi és Hitelbank elemzője. Mint a szakember elmondta, a vártnál gyengébb adat okait jelenleg csak találgatják, mivel a KSH csak később teszi közzé a részletes bontást.
Az export nem lehet a csökkenés oka, hiszen a legutóbbi adatok szerint a kivitel dinamikusan növekszik. Feltehetően a beruházások valamelyest visszaestek, például az autópálya építkezések üteme lassult az idei évben, vélekedett Barcza György. A legnagyobb mértékben minden bizonnyal a fogyasztás eshetett vissza, ezt igazolhatja, hogy a kiskereskedelmi forgalomban a nyáron indult meg a lassulás, és azóta 3-4 százalékos visszaesést mutat.
Előznek a szlovákok
A magyar GDP adatot érdemes összehasonlítani a szlovák 9,4 százalékkal, amelyet tegnap tettek közzé. Azt pedig látni kell, hogy az idei év az, amikor a szlovákok leelőznek minket az egy főre eső GDP tekintetében. Ez a történet nagyon elszomorító, hiszen hiába mondjuk azt, hogy az idei adatok a szigorítások miatt alakult így, akkor sem valószínű, hogy a következő években felvesszük a szomszédos állam növekedési ütemét. A mostani adatok alapján kijelenthető, hogy az egy főre jutó GDP-ben megelőzik Magyarországot, ami korábban sosem volt így.
A szlovák gazdaság 5 év alatt behozott minket, és ha tartják a jelenlegi ütemet, akkor elhúznak mellettünk. A román gazdaság is rendszeresen 6 százalék felett produkál, de velük szembe még van tíz év előnyünk, bár ők is megkezdték a felzárkózást. A lemaradásunk okairól az elmúlt időszakban komoly vita alakult ki, Barcza György szerint biztos, hogy a költségvetés kiadási oldala túl magas, továbbá az adórendszerrel is vannak gondok.
A kilátások sem optimisták, az idei évre mintegy 2 százalékos növekedés várható. A jövő elején lehet valamekkora változás, hiszen 2007-ben ekkor indult meg a lassulás, és így a bázishatások miatt a jövő év eleje valamennyivel jobb eredményt produkálhat. De nagy kérdés, hogy jövőre mennyire tudunk felgyorsítani.
A feldolgozóipari beruházások valamelyest nőnek, de a jegybank szerint ez nagyobbrészt a dunaújvárosi Hankook beruházás miatt van így. Ha ezeket az egyszeri tételeket kivesszük, akkor itt sem túl rózsás a kép, vagyis közel sem biztos, hogy a kormány által várt 2009-es 4 százalékot el fogjuk érni. Könnyen elképzelhető, hogy nem tudunk 3 százaléknál magasabb növekedést elérni, ez a szint pedig elég messze van a régió többi országának növekedésétől – szögezte le Barcza György.
V.M.I.