2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Teljes a bizonytalanság a gyógyszerpiacon a kormány által szerdán elfogadott törvényjavaslat körül. A vállalatok többsége egyelőre nem ismeri részleteiben a dokumentumot, s a rendelkezésükre álló információkból mindössze annyi derült ki, hogy a cégek terhei számottevően növekednek. A gyógyszeradó miatt kieső nyereség feltehetőleg a kutatás-fejlesztési tevékenységtől, illetve a beruházásoktól vonnak el forrásokat – áll a Világgazdaság beszámolójában.

Nagyságrendileg növelheti meg a vállalatok gyógyszerkasszába való befizetéseinek mértékét az úgynevezett gyógyszeradó, s ezzel a cégek profitabilitását is veszélyeztetheti - mondta el a Világgazdaságnak Rékassy Balázs egészségügyi szakközgazdász. Bár a pontos számokat a piac szereplői még nem ismerik - jelenleg annyit tudni, hogy az egyes termékekre megállapított társadalombiztosítási támogatás 10-20 százalékát kell visszafizetniük a kasszába a cégeknek -, de becslések szerint a jelenlegi 22,5 milliárd forintról akár három-négyszeresére is növekedhet az összesített befizetés.

A több milliárd forintos kiesések nagy valószínűség szerint csupán hatékonyságnöveléssel nem kompenzálhatók, így feltehetőleg a kutatás-fejlesztési tevékenységtől, illetve a beruházásoktól vonnak el forrásokat. Ez számottevően csökkentheti a magyar gyógyszeripar versenyképességét. Ráadásul az is előfordulhat, hogy a nagy nemzetközi társaságok közül néhány kivonul a magyar piacról - mondta Rékassy Balázs.

A gyógyszergyártók közül először a Richter állt elő az új adó okozta teher becslésével, ezt a vállalat éves szinten 3-4 milliárd forintra saccolja. Az eredménycsökkenés becslésére a Világgazdaság által megkérdezett vállalatok közül a Richteren kívül csak a Magyarországon piacvezető Sanofi-Aventis vállalkozott. Orosz Jenő, a társaság és a csoporthoz tartozó, gyártással és kutatással foglalkozó Chinoin kommunikációs igazgatója elmondta: a nyereség évi 8-10 milliárd forinttal eshet vissza a tervezett intézkedések nyomán - írja a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!