2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Teljes a bizonytalanság a gyógyszerpiacon a kormány által szerdán elfogadott törvényjavaslat körül. A vállalatok többsége egyelőre nem ismeri részleteiben a dokumentumot, s a rendelkezésükre álló információkból mindössze annyi derült ki, hogy a cégek terhei számottevően növekednek. A gyógyszeradó miatt kieső nyereség feltehetőleg a kutatás-fejlesztési tevékenységtől, illetve a beruházásoktól vonnak el forrásokat – áll a Világgazdaság beszámolójában.

Nagyságrendileg növelheti meg a vállalatok gyógyszerkasszába való befizetéseinek mértékét az úgynevezett gyógyszeradó, s ezzel a cégek profitabilitását is veszélyeztetheti - mondta el a Világgazdaságnak Rékassy Balázs egészségügyi szakközgazdász. Bár a pontos számokat a piac szereplői még nem ismerik - jelenleg annyit tudni, hogy az egyes termékekre megállapított társadalombiztosítási támogatás 10-20 százalékát kell visszafizetniük a kasszába a cégeknek -, de becslések szerint a jelenlegi 22,5 milliárd forintról akár három-négyszeresére is növekedhet az összesített befizetés.

A több milliárd forintos kiesések nagy valószínűség szerint csupán hatékonyságnöveléssel nem kompenzálhatók, így feltehetőleg a kutatás-fejlesztési tevékenységtől, illetve a beruházásoktól vonnak el forrásokat. Ez számottevően csökkentheti a magyar gyógyszeripar versenyképességét. Ráadásul az is előfordulhat, hogy a nagy nemzetközi társaságok közül néhány kivonul a magyar piacról - mondta Rékassy Balázs.

A gyógyszergyártók közül először a Richter állt elő az új adó okozta teher becslésével, ezt a vállalat éves szinten 3-4 milliárd forintra saccolja. Az eredménycsökkenés becslésére a Világgazdaság által megkérdezett vállalatok közül a Richteren kívül csak a Magyarországon piacvezető Sanofi-Aventis vállalkozott. Orosz Jenő, a társaság és a csoporthoz tartozó, gyártással és kutatással foglalkozó Chinoin kommunikációs igazgatója elmondta: a nyereség évi 8-10 milliárd forinttal eshet vissza a tervezett intézkedések nyomán - írja a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!