Az NFM a kormany.hu-n tette közzé a közbeszerzésekről szóló, 2011-ben elfogadott törvényre vonatkozó módosító javaslatát, amelyet május 2-ig lehet véleményezni.
A változások idén július elsejétől lépnének életbe, míg a Közbeszerzési Hatóságnak novemberig kell kialakítania egy elektronikus felületet, amelyen az ajánlatkérők ingyenesen tehetik közzé a közbeszerzési dokumentációt.
Az általános indoklásban a tárca kifejti, hogy a törvényjavaslat a közbeszerzési törvény alkalmazásával kapcsolatos tapasztalatok alapján célozza a szabályozás módosítását, előtérbe helyezve a gyorsítás és egyszerűsítés igényét. A 2007-2013. évi uniós költségvetési időszak fejlesztési forrásainak sikeres felhasználása szempontjából az idei évnek jelentős szerep jut, ehhez a közbeszerzési szabályozás elsősorban a további gyorsítási lehetőségek előmozdításával és egyes szabályoknak az Európai Unió Bíróságának ítélkezési gyakorlatához igazodó felülvizsgálatával, az uniós joggal való nagyobb összhang megteremtésével járulhat hozzá.
A javaslatok figyelemmel vannak az Európai Unióban jelenleg tartó közbeszerzési reformfolyamat fejleményeire is - emeli ki az NFM.
Teljesen átalakítanák az úgynevezett egybeszámítási szabályokat, és a különböző szerződések érték-egybeszámítására az "egy beszerzés-szemléletet vennék át a magyar jogban. A részekre bontás tilalmára vonatkozó új megközelítés azt szolgálja, hogy a hazai jogalkalmazás összhangba kerüljön az uniós jogfejlődéssel, és a későbbi európai bírósági döntések révén várhatóan még tovább egységesülő értelmezés követhető legyen. A módosítás egyúttal hozzájárul az uniós források hatékonyabb felhasználásához, mivel nem terheli az ajánlatkérőket a funkcionálisan egybe nem tartozó beszerzések érték-egybeszámításának kötelezettségével.
A közbeszerzések rugalmasabb, egyszerűbb és gyorsabb megvalósítását szolgálja egy új eljárásfajta bevezetése, amely lehetőséget ad arra, hogy a kis értékű beszerzések körében alkalmazott, legalább három ajánlattevő felhívásával induló közbeszerzési eljárást tárgyalás nélkül is le lehessen folytatni.
A kis értékű beszerzésekre alkalmazható eljárásfajta egyúttal úgy alakul át, hogy jobban előmozdítsa a lehetséges ajánlattevők esélyegyenlőségét, és a szerződésekre vonatkozóan a verseny fenntartását. A kisebb értékű beszerzésekhez kapcsolódó transzparenciát és nagyobb versenyt segíti elő a módosításnak az a rendelkezése, amely ezen beszerzéseknél is megköveteli előzetes tájékoztatás közzétételét az ajánlatkérő honlapján - olvasható az általános indoklásban.
Az építési beruházásoknál alkalmazható szerződéses tartalékkeret maximális keretösszegének 10 százalékra emelése biztosítja, hogy a beruházások során felmerülő változásokat rugalmasan kezelhessék. Figyelemmel arra, hogy a tartalékkeret felhasználásának szabályait előre mindenki számára megismerhető módon pontosan rögzíteni kell, ez biztosítja az építési pótmunkákkal kapcsolatos többletköltségek átlátható és a versenyt nem torzító felhasználását - írja az NFM.
A tárca úgy véli, a gyorsabb szerződéskötést szolgálja a törvénymódosításnak az az eleme, amely az uniós irányelvek által még lehetővé tett további esetekben engedi meg a szerződéskötési moratóriumi időszak elhagyását.
A Közbeszerzési Hatóság 2013. november 1-jétől elektronikus felületet indít, amelyen az ajánlatkérők ingyenesen tehetik közzé a közbeszerzési dokumentációt, így minden ajánlatkérő élhet az ehhez kapcsolódó határidő-rövidítési, gyorsítási lehetőségekkel.
A közpénzek elköltése átláthatóságának előmozdítására irányul a javaslat egyik eleme, amely a Közbeszerzési Hatóság feladatává teszi a közbeszerzésekkel kapcsolatos információkat rögzítő Közbeszerzési Adatbázis működtetését, az ajánlatkérőknek pedig előírja, hogy az eljárásokkal kapcsolatban általuk közzéteendő dokumentumokat töltsék fel az adatbázisba.
A törvényjavaslat ezzel megvalósítja azt a célt, hogy a közbeszerzésekkel kapcsolatos információk a közbeszerzési eljárások megindításától a szerződés teljesítésére vonatkozó adatokig egy helyen, könnyen kereshető módon legyenek nyilvánosan elérhetők.
A kis- és középvállalkozások közbeszerzésekben való sikeres részvételét a jelenlegi piaci körülmények között nehezítő finanszírozási nehézségeket a törvényjavaslat azzal kívánja enyhíteni, hogy megemeli az ajánlatkérők által az építési beruházások esetében kötelezően biztosítandó minimális előleg keretösszegét - áll az indoklásban.
MTI