A "közellátás biztonsága szempontjából kiemelkedő jelentőségű vállalkozásokat érintő egyes törvények módosításáról" szóló jogszabálytervezet viták kereszttüzében áll - ha nem is a magyar parlamentben. Elemzők szerint az abban megfogalmazott törvénymódosítások elsősorban a Mol és az OTP érdekeit szolgálják. Ez az a két nagy magyar tőzsdei társaság ugyanis, amelynek nincs nagytulajdonosa, és a jelek szerint a cégek vezetésének ilyen nem is hiányzik.
A kormány egyértelműen kiállt a Mol függetlenségének megvédése mellett - szóban és a törvényjavaslatban egyaránt. A parlamenti képviselők is szinte egy emberként kiállnak a módosítások mellett. Szinte, hiszen Szanyi Tibor szocialista honatya az egyetlen, aki viszont tőkepiaci szakértőkre hivatkozva vészharangot kongat. A bírálók szerint a törvény túlzott hatalmat adna a jelenleg regnáló cégvezetők kezébe, így nagyobb részvénymennyiséget mostantól lényegében a vezetőknek tetsző befektetők vásárolhatnának.
A lex Mol lényege, hogy felvásárlási ajánlatot a törvény hatálybalépése után csak az érintett cég vezetőinek egyetértésével és hosszas nyilvános előkészítést követően tehet bárki. A társaságok vezetői korlátozhatják bizonyos részvényeseik szavazati jogát, és a közgyűlés dönthet úgy is, hogy a vezetők elmozdításához több mint 50 százalékos szavazat szükséges - számol be a Népszabadság.