2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított áprilisi értéke 52,7, ami 0,2 százalékponttal haladja meg az előző havi értéket, vagyis a növekedés gyorsulását jelzi az előző hónaphoz képest - áll a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) MTI-hez hétfőn eljuttatott jelentésében.

Az index a második negyedév első hónapjában ugyan gyorsuló növekedést mutat, a növekedés üteme azonban kisebb, mint egy évvel korábban, amikor a BMI 57,5 volt. Az index az előző három év azonos időszaki 54,3-as átlagánál is alacsonyabb.

Az év eltelt négy hónapjában a havi növekedési ütemek január kivételével minden hónapban kisebbek voltak, mint egy évvel korábban. A január-áprilisi időszak 53,1-es átlagos növekedése 3,2 százalékponttal lassabb fellendülést mutat, mint a tavalyi évben.

Az áprilisi részindexek közül 53,6-os értékű az új megrendelések index, ami 0,2 százalékponttal magasabb az egy hónappal korábbinál.

A beszerzési mennyiség bővülésének 54,2-es értéke 0,8 százalékpontos esés egy hónap alatt, tavaly ilyenkor az értéke 61,7 volt.

A termelési mennyiség index áprilisban 54,5 volt, ez 1,4 százalékponttal haladja meg a márciusit. Az előző hónaphoz képest 1,9 százalékpontot mérséklődött a beszerzési árak 67,3-as értéke. Az index így is nagyobb ütemű árnövekedést jelez, mint az előző év azonos hónapjában, amikor 63,2 volt a mutató.

A 50,4-es indexű márciust követően áprilisban nőtt a feldolgozóipari szállítási átfutási idő, a mutató 49,7 lett.

A vásárolt készletek indexe 1,8 százalékponttal nőtt 55-re, a késztermék-készleteké pedig a márciusi 48,4-ről 52,1-re emelkedett.

A külpiaci mutatók közül az 55,9-es export index kisebb növekedést mutat, miközben az 54,1-es import index értéke változatlan maradt márciushoz képest.

A márciusi növekedés után az 50,7-es feldolgozóipari foglalkoztatási index is változatlan maradt áprilisban.

Az MLBKT által számolt BMI összetett mutatószám, az új rendelések, a termelési mennyiség, a foglalkoztatás, a szállítási átfutási idő valamint a vásárolt készletek indexének súlyozott átlaga. A BMI 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, az 50 alatti pedig a recesszió irányába való elmozdulásra utal.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!