A jövőben is a bérek mérsékelt, kiegyensúlyozott növekedésére lehet számítani, hasonlóan a jelenlegi éves 5-6 százalék körüli dinamikához. Az EU-hoz korábban csatlakozott országok közül a kevésbé jó gazdasági helyzetűekben, például Portugáliában a csatlakozást követő néhány évben 8-10 százalékos volt a növekedés dinamikája. Ami Magyarországot illeti, a gazdasági és monetáris unió szigorú követelményeinek teljesítését és a stabilizációt követően minden bizonnyal folytatódik a felzárkózás a bérek terén is. Erőteljesebb emelkedés elsősorban azon ágazatokban lehet, amelyek nyertesei lesznek a csatlakozásnak.
Burány Sándor szakminiszter szerint ugyan a csatlakozást követően elsősorban a foglalkoztatottak számának növelésére törekszik az állam, de ez nem zárja ki, hogy a bérek is növekedjenek. A gazdaságnak kifejezetten káros lenne egy erőteljes, hirtelen bérszínvonal-emelkedés, állítják egyes szakértők. A felmérések szerint ennek a veszélye nem túlságosan fenyegető, írja a Világgazdaság.
Gyorsuló ütemben nőnek majd a bérek
2002-ben 10,5 százalékos, tavaly pedig 6,7 százalékos volt a bérek növekedésének üteme, idézi a Világgazdaság a Hay Group legfrissebb felmérését.