2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hadat üzent a német kormány a General Motorsnak: a gazdasági miniszter tudatta, hogy az Opel amerikai anyavállalata nem számíthat német szövetségi támogatásra.

Rainer Brüderle liberális gazdasági miniszter egy hétfői interjúban ismét megerősítette, hogy a kormány nem támogatja az amerikai konszern szanálási törekvéseit, annak terheit a General Motorsnak kell viselnie. Ugyanezt az álláspontot képviselte az elmúlt hét közepén elhangzott kormánynyilatkozatában Angela Merkel kancellár, közvetve utalva arra: a General Motors a német kormány részéről nem kapja meg ugyanazt a támogatást, amelyet Berlin  korábban a Magnának ígért. Hivatalosan Berlin - a kancelárral az élen - az osztrák-kanadai beszállítói konszern többségi tulajdonszerzését támogatta, ami azonban meghiúsult, azzal, hogy a General Motors úgy döntött: nem hajlandó lemondani az európai Opelről.

Angela Merkel és kormánya korábban a Magnának összesen 4,5 milliárd állami támogatást ígért. A gazdasági miniszter ugyanakkor a hétfői interjúban leszögezte, hogy General Motors ugyanebben a támogatásban nem részesülhet. Azt azonban a miniszter leszögezte, hogy a németországi Opel-üzemeket működtető tartományok  - Észak-Rajna-Vesztfália, Hessen, Rajna-Pfalz és Türingia saját erőforrásból támogathatják az Opel szanálását.

Az amerikai konszern nem csinált titkot abból, hogy a szanálásához számít a német szövetségi támogatásra. Sőt Németország "kegyeit keresve" a hétvégén olyan döntést  hozott, amelynek értelmében az Opel európai központját Zürichből a hesseni Rüsselsheimbe helyezi át. A döntés ugyanakkor megfigyelők szerint nem hozta meg a kívánt eredményt, a támogatást ugyanis a német kormány változatlanul elutasítja.

A hivatalos berlini döntés ugyanakkor némi feszültséget keltett a szövetségi kormány és a tartományok viszonyában. Az érintett tartományok vezetői érthetetlennek  nevezték a döntést, és a kormányt álláspontjának módosítására szólították fel.

Az érintett tartományok vezetői hétfőn azt hangoztatták, hogy az Opel megmentése érdekében - akárcsak eddig - összefogásra van szükség a szövetségi és a tartományi hatóságok között.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!