A felmérést a Hay Group Javadalmazási Információs Szolgáltatások divíziója készítette, 422 résztvevő ügyfelének adataiból, ami csaknem 240.000 munkavállaló egyedi adatait jelenti.
A megkérdezett cégek további 28,4 százaléka is béremelési tervekről számolt be, ugyanakkor még nem tudta megmondani ennek mértékét. A legtöbb bizonytalan vállalat valószínűleg kivár a döntéssel, amíg a 2011-es személyi jövedelemadóval kapcsolatos kérdések tisztázódnak, és az idei vállalati eredményekről már pontosabb képet lát.
Az adatokból az is kiderül: a 2005-ös szint alá süllyedt idén a bruttó bérek reálértéke Magyarországon, a mai összegek az öt évvel ezelőttiek 99 százalékát érik.
A Hay Group felmérései alapján a vállalatok idén átlagosan 3,7 százalékos béremelést hajtottak végre, ami alacsonyabb az idei inflációs várakozásoknál, ráadásul tavaly is kisebb volt az emelés, mint a tényleges infláció.
A bérpiaci mozgások tekintetében nem látható nagy átalakulás az elmúlt évet tekintve: változatlanul a gáz- és olajipar vezeti a legjobban fizető szektorok listáját, míg az ipari termelő és a kiskereskedelmi szektorban a legalacsonyabbak a bérek. Idén újra nőtt a Budapest-vidék különbség a fizetések tekintetében, a keleti országrész átlagosan 21, míg a nyugati közel 17 százalékkal marad el a budapesti bérektől - olvasható a közleményben.
MTI