Stagnáló irodabérleti díjak
A HVB tanulmánya szintén a kereslet növekedését valószínűsíti. Szerintük a magyar lakosság eladósodottsága növelhető az egyre kedvezőbb feltételeknek köszönhetően. A lakásvásárlási döntéseket a meglévő vagyon mellett ugyanis a hitelfelvételi lehetőségek alapján hozzák meg az érintettek.
"Az új vásárlók anyagi hátterét a meglévő ingatlan biztosítja" - magyarázta Kocsis Péter. - "Az 1998-2004-es időszakban jelentősen emelkedtek az árak, így feltételezhető, hogy a lakosság nagy részének jelentős mobilizálható vagyona van."
Az ügyvezető igazgató szerint a piacon erősödő marketing-tevékenység is megmozgathatja az eddig "alvó" vevőkört, amely a kényelemért és a tetszetős környezetért cserébe hajlandó új lakásba költözni. A HVB tanulmánya ugyanakkor - az ország költségvetési helyzete miatt - nem számol a rövid távon igénybe vehető kormányzati támogatások növekedésével.
Jelentős bővülés várható az irodapiacon
A 2010-ig szóló előrejelzés a lakások mellett az üzleti ingatlanokkal is foglalkozik. Az irodapiac területén a stagnáló bérleti díjak és a telítettség mellett jelentős bővüléssel számolnak. A tanulmány kifejezetten a budapesti és a közvetlen agglomerációban elhelyezkedő, korszerűnek nevezett "A" kategóriás létesítményeket veszi számba.
"A 1,5 millió négyzetméternyi irodaállomány állandóan változik, miután a kínálat bővülésével egy időben a kategóriából kieshetnek a régebbi, korszerűtlen épületek" - mondta Kocsis Péter.
A modern irodák átlagos bérleti díja Magyarországon az egyik legalacsonyabb a nyugat-európai és a régióbeli piaccal összehasonlítva. Az árak az utóbbi négy évben nem változtak. A HVB 2010-ig a díjak stagnálásával számol a bővülés miatt. Az elmúlt időszakban a legnagyobb fejlesztés a Váci úton és Buda központi részeit érintette, a közeljövőben pedig a belső Soroksári út és a volt Expo-telek környéke jöhet szóba ilyen szempontból.
A HVB az ipari ingatlanpiacon is bővüléssel számol. Ide sorolhatók a raktárak, a logisztikai és könnyűipari csarnokok. Az előrejelzés szerint ezen a területen ötven százalékos állománybővülés várható. A bérleti díjak a következő öt évben havi 4-4,5 euróra tehetők négyzetméterenként, míg a nyolcvanöt százalék körüli bérbeadottsági mutató előreláthatóan stagnálni fog. Az új fejlesztésekre elsősorban az M0-ás, Ferihegy és az autópályák végpontjaiban lehet számítani.
Ezzel szemben a kiskereskedelmi ingatlanok esetében vidéké lesz a főszerep. Ennek oka, hogy a bevásárlóközpontok nagy része jelenleg Budapestre koncentrálódik. A tanulmány szerint 2010-ig negyven százalékos bővülés valószínűsíthető, amely több mint egymillió négyzetméternyi új boltterület megjelenését jelenti.
A bérleti díjak az üzlettípusok sokfélesége miatt széles sávban mozognak. A kilencven százalékos átlagos bérbeadottsági mutató előreláthatólag nem változik. A vidéki városokat főleg a hatszáz négyzetméternél nagyobb szupermarketek és a háromezer négyzetméternél nagyobb hipermarketek célozzák meg. Várhatóan országosan elterjednek majd a parkolókat közrefogó üzletsorok és felélednek a bevásárlóutcák.
Kiss Gergely
Menedzsment Fórum