3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hiába lett az egykulcsos szja, hiába a tavaly félig kivezetett szuperbruttó, még így is az élvonalban volt tavaly a bérek adóterhelése - derült ki egy friss tanulmányból.

Az OECD tagállamaira vonatkozóan elkészítette a bérek adóterhelésére vonatkozó elemzését, melyből kiderül, hogy hiába lett bevezetve az egykulcsos személyi jövedelemadó 2011-ben, hiába lett tavaly a bruttó 202 ezer forint alatti bérek esetében kivezetve a szuperbruttó, a magyar bérekre rakódó adóteher így is a legmagasabbak közé tartozik a tagállamok viszonylatában. Ugyan az szja mértéke "csak" 16 százalék lett, a további járulékok (nyugdíjjárulék, egészségügyi és munkaerőpiaci járulék, szociális hozzájárulási adó) jelentősen megnövelik a fizetendő terhek nagyságát.

A szervezet tanulmánya szerint tavaly a magyar bérek adóterhelése 49,4 százalék volt (mi 49,03 százalékot számoltunk 2011 év végén) a 2011. évi 49,5 százalék után, tehát érdemi elmozdulás nem következett be. Ha megnézzük ezt az értéket a visegrádi országokhoz viszonyítva, akkor látható, hogy kiemelkedően rossz a magyar bérek versenyképessége. Míg ugyanis nálunk 49,4 százalék adóval terhelődik a kereset, addig a cseheknél 42,4, a szlovákoknál 39,6, a lengyeleknél pedig még ennél is alacsonyabb, 35,5 százalékos a terhelés.

Hazánk esetében egyébként minimális csökkenés mutatkozott tavaly, szemben például Szlovákiával, vagy Lengyelországgal, ahol 1,2, illetve 0,8 százalékponttal emelkedett a bérekre rakódó adó mértéke.

Ugyanakkor nemcsak a régiós országokhoz képest magas a magyar keresetek adóterhe, de az OECD országok átlagát is jócskán meghaladja, mely a mostani közlés szerint 35,6 százalék volt tavaly. Előző évhez képest egyébként minimális, 0,1 századpontos emelkedés mutatkozott.

Sőt, a magyar adat olyannyira meghaladja az átlagot, hogy annál magasabb adóterheléssel kevés ország rendelkezik. Mindössze Belgiumban, Franciaországban és Németországban von el az állam többet a bérek után, mint Magyarországon. Érdemes egyébként egy pillantást vetni a rangsor legvégére is, ahol Chile, Új-Zéland és Mexikó áll sorrendben 7, 16,4 és 19 százalékos bérekre rakódó adóval.

Családosoknál egy fokkal jobb a helyzet

Az OECD a családokra vonatkozóan is felmérte a helyzetet egy egy keresős, két gyermekes családot figyelembe véve. Ebben az esetben a hazánkban 33,6 százalékos teher sújtja a kereseteket, amivel már inkább a középmezőnyhöz konvergálunk, mint a legmagasabb adóteher címéért harcolunk. A fentiekhez mérten a nagy eltérés oka a családi adókedvezmény, mely gyermekenként 10 ezer forinttal mérsékli a fizetendő terheket. Bár ezzel azért még mindig elmaradunk az OECD országok átlagától, ennek nagysága ugyanis 26,1 százalék.

Ha a visegrádi országokat vesszük górcső alá, akkor ugyanúgy nem nevezhető versenyképesnek a hazai helyzet. Utánunk a második legnagyobb terhelés a családi jövedelmet Lengyelországban terheli, 29,6 százalék. Majd következik Szlovákia, az átlaghoz közeli 25,8 százalékkal, végül Csehországé a legalacsonyabb terhelés: 20,7 százalék.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!