3p

Rosszabb a helyzet Magyarországon a nemi esélyegyenlőség terén, mint az összes többi közép-kelet-európai országban, de számos ázsiai illetve afrikai ország is megelőz minket az ENSZ 2006-os Gender Gap indexe alapján. A világszervezet tanulmányából kiderül, hogy hazánkban a nők ugyanazért a munkáért a férfiaknak járó összegnek átlagosan csupán 52 százalékát kapják. Az intézményi szintű politika pedig nemigen lép fel a szexuális zaklatással szemben.

A nők és a férfiak sem mernek szülési szabadságra menni

A részmunkaidős foglalkoztatás lehet a megoldás

Hazánkban a női foglalkoztatottság alacsonyabb az európai átlagnál, ami a rugalmas illetve részmunkaidő valamint a távmunka korlátozott elérhetőségének is köszönhető. A részmunkaidőben foglalkoztatott nők aránya Magyarországon 4,6 százalék, míg az EU-átlag 25,9 százalék.

A sajtótájékoztatón szó esett arról a létező problémáról is, ami leginkább a multiknál figyelhető meg: a nők nem mernek elmenni szülési szabadságra. A hölgyek azt szeretnék elérni, hogy ez ne okozzon hátrányt előrejutásukban. Ugyanakkor még mindig sokan nem tudják, hogy egy férfi is kivehet szülési szabadságot, Magyarországon ezt jogszabály is kimondja.

Van még mit tenni a nők bántalmazása elleni küzdelemben

Ádámné Dunai Irén, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) főosztályvezető-helyettese és a Nők és Férfiak Társadalmi Egyenlősége Tanács titkára előadásában az "egyenlő munkáért egyenlő bért" pályázatot és a nők bántalmazása elleni küzdelmet emelte ki a kormányzat fontosabb feladatai közül. Az esélyegyenlőség javítása érdekében hat prioritás van érvényben: a gazdasági egyenlőség, a magánélet és a munka összehangolása, a nők támogatása a döntéshozatalban (politika, oktatás és tudomány területeken), nemek közötti erőszak elleni fellépés, a sztereotípiák felszámolása és az Európai Unióval, illetve az unión kívüli országokkal valón együttműködés terén kell erősíteni.

A kormányzati oldal képviselője többek között arról is beszámolt, hogy a jövőben például az SZMM munkatársait is komplex kutatásba vonnák be, hogy kiderüljön, milyen a nők és férfiak helyzete az államigazgatási intézményben.

Az Európai Tanács 2006-ban meghatározta, hogy a tagállamoknak kampányt kell indítaniuk családon belüli erőszak témában. Az SZMM már korábban megkezdte egy hálózat kialakítását, amelyben jelentős szerepet kaptak a civil szervezetek. 24 órás telefonszolgálat indult, ennek keretében szakemberek segítenek a családon belüli erőszak áldozatainak. 2006 elejétől pedig titkosház működik, ahova el tudják menekíteni az bántalmazottakat. Nem csak a nőket védik: Szabolcs-Szatmár megyében megkezdődött egy kutatás, amely során a férfiak családon belüli bántalmazását térképezik fel.

Az unióban is fontos téma az esélyegyenlőség

Az esélyegyenlőség az Európai Uniónak is az alapelvei közé tartozik megalakulása óta. A női foglalkoztatás növelését illetve a munka és a család összeegyeztetését - mind esélyegyenlőségi, mind pedig gazdasági szempontok miatt - az Európai Unió kiemelt figyelemmel kezeli, számos dokumentumot és akciótervet szentel a témakörnek.

A Tudományos és Technológiai Alapítvány ügyvezető igazgatója, dr. Groó Dóra kiemelte, hogy 1996-ban az Európai Bizottság a közösségi politika szintjére emelte a nők esélyegyenlőségét. Már az uniós csatlakozást megelőzően is elindultak Magyarországon a közös kutatások a témában, 2007 májusában pedig Budapesten rendezik meg azt a konferenciát, ahol a tagállamok és a csatlakozni kívánó Törökország szakértői vizsgálják a nők társadalmi szerepét és esélyegyenlőségi problémáit.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!