3p

Nemcsak a betegnek, de az orvosnak is fáj a feje, ha a vizitdíjra gondol. Tény viszont, hogy február 15-től fizetni kell. De hogyan? Kézbe? SMS-ben? Automatával? Az mfor.hu a lehetséges megoldásoknak nézett utána.

Kell-e majd készpénzzel fizetni? Galéria egy automatáról!

Szegeden készültek

Kicsit korábban ébredt és kockáztatott a szegedi székhelyű Procontrol Kft. Az elektronikai rendszerek tervezésével és gyártásával foglalkozó vállalkozás már tavaly októberben nekifogott egy csak és kizárólag vizitdíjbeszedésre alkalmas készülék legyártásához. A berendezés elkészült, sőt már másfél hónapja működik is tesztjelleggel az Országos Baleseti Sebészeti Intézetben Budapesten.

"Mivel tudjuk, hogy ahány kórház és orvosi rendelő, annyiféle igény, a mi cégünk többféle automatát is készített, különböző árban. Ezek a berendezések főleg abban különböznek egymástól, hogy mekkora napi ügyfélforgalom kezelésére vannak kalibrálva, illetve kültéri vagy beltéri használatra kívánják-e használni" - árulta el kérdésünkre Kovács Károly, a Procontrol ügyvezetője.

Elmondása szerint az automaták kialakításánál maximálisan figyelembe vettek orvosszakmai szempontokat is: az általuk gyártott berendezések nemcsak a vizitdíjat szedik be, hanem betegirányítási funkciókat is ellátnak. Emellett - hasonlóan a Gámán Kft. által forgalmazott gépekhez - ezek is összeköthetőek különböző informatikai rendszerekkel, akár a társadalombiztosítási rendszer alegységeivel is.

A Gámán Kft. automatájának ára egymillió forint körül van, a Procontrol három berendezéséhez pedig 690 ezer - kétmillió forint között lehet hozzájutni.

Jöhet a kártyaleolvasó

A hazai vizitdíj-automata piacra beszállt egy eddig utalványok forgalmazásával foglalkozó magyar cég is. A Pannon Tikett eddig hideg- és melegétkezési jegyeket értékesített, most viszont az egyik legolcsóbb vizitdíj-automatát is piacra dobta Magyarországon. A cég 198 ezer forintért kínál egy olyan kártyaleolvasó berendezést, amelyet nem rendelőintézetek vagy kórházak várószobáiban, hanem az orvosi kezelőhelyiségekben kell elhelyezni.

Készpénznek elvileg itt sem kell forognia a beteg és az orvos között. A kártyaolvasó bankkártyát és más elektronikus lapokat is elfogad, például a béren kívüli juttatásként adható egészségkártyát is. Sőt, az orvos és a rendszeresen kezelésre járó beteg közötti elszámolást szolgáló saját kártyát is lehet vele nyomtatni. Ebben az esetben azonban nem úszható meg a készpénzmozgás a rendelőben, mivel a beteg az orvosnak átadott pénz segítségével töltheti fel a privát kártyáját.

Márpedig ennek elkerülése - azaz hogy ne kelljen "pénzezni" az orvosi szobában - a vizitdíj automaták vásárlásának legfőbb oka. Dr. Nagy Gábor, a Borsod megyei kórház orvosigazgatója is úgy véli: nehezen lehet elképzelni, hogy az orvos egy nagy forgalmú rendelőben a gyógyítás mellett rendszeresen számlát is ad, könyvel és adminisztrál.

Újabb veszélyforrás

A szakember egy másik zavaró tényezőre is felhívja a figyelmet: "A betegek nem szeretnek majd vizitdíjat fizetni. Képzelje el azt a helyzetet, amikor mindenki a rendelőben tölti ki majd a dühét, és ott ereszt el egy két cifrább megjegyzést. Ilyenkor jön jól a vizitdíjautomata a folyosón, mert ott legalább mindenki a gépnek mondhatja a magáét."

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!