Kell-e majd készpénzzel fizetni? Galéria egy automatáról!
Kicsit korábban ébredt és kockáztatott a szegedi székhelyű Procontrol Kft. Az elektronikai rendszerek tervezésével és gyártásával foglalkozó vállalkozás már tavaly októberben nekifogott egy csak és kizárólag vizitdíjbeszedésre alkalmas készülék legyártásához. A berendezés elkészült, sőt már másfél hónapja működik is tesztjelleggel az Országos Baleseti Sebészeti Intézetben Budapesten.
"Mivel tudjuk, hogy ahány kórház és orvosi rendelő, annyiféle igény, a mi cégünk többféle automatát is készített, különböző árban. Ezek a berendezések főleg abban különböznek egymástól, hogy mekkora napi ügyfélforgalom kezelésére vannak kalibrálva, illetve kültéri vagy beltéri használatra kívánják-e használni" - árulta el kérdésünkre Kovács Károly, a Procontrol ügyvezetője.
A Gámán Kft. automatájának ára egymillió forint körül van, a Procontrol három berendezéséhez pedig 690 ezer - kétmillió forint között lehet hozzájutni.
Jöhet a kártyaleolvasó
A hazai vizitdíj-automata piacra beszállt egy eddig utalványok forgalmazásával foglalkozó magyar cég is. A Pannon Tikett eddig hideg- és melegétkezési jegyeket értékesített, most viszont az egyik legolcsóbb vizitdíj-automatát is piacra dobta Magyarországon. A cég 198 ezer forintért kínál egy olyan kártyaleolvasó berendezést, amelyet nem rendelőintézetek vagy kórházak várószobáiban, hanem az orvosi kezelőhelyiségekben kell elhelyezni.
Készpénznek elvileg itt sem kell forognia a beteg és az orvos között. A kártyaolvasó bankkártyát és más elektronikus lapokat is elfogad, például a béren kívüli juttatásként adható egészségkártyát is. Sőt, az orvos és a rendszeresen kezelésre járó beteg közötti elszámolást szolgáló saját kártyát is lehet vele nyomtatni. Ebben az esetben azonban nem úszható meg a készpénzmozgás a rendelőben, mivel a beteg az orvosnak átadott pénz segítségével töltheti fel a privát kártyáját.
Márpedig ennek elkerülése - azaz hogy ne kelljen "pénzezni" az orvosi szobában - a vizitdíj automaták vásárlásának legfőbb oka. Dr. Nagy Gábor, a Borsod megyei kórház orvosigazgatója is úgy véli: nehezen lehet elképzelni, hogy az orvos egy nagy forgalmú rendelőben a gyógyítás mellett rendszeresen számlát is ad, könyvel és adminisztrál.
Újabb veszélyforrás
A szakember egy másik zavaró tényezőre is felhívja a figyelmet: "A betegek nem szeretnek majd vizitdíjat fizetni. Képzelje el azt a helyzetet, amikor mindenki a rendelőben tölti ki majd a dühét, és ott ereszt el egy két cifrább megjegyzést. Ilyenkor jön jól a vizitdíjautomata a folyosón, mert ott legalább mindenki a gépnek mondhatja a magáét."
L. Nagy Gábor
Menedzsment Fórum