3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A brit-amerikai GlaxoSmithKline (GSK), a legnagyobb európai és a világon a második gyógyszergyártó, megvette a horvát Pliva gyógyszergyár kutatóintézetét.

A Pliva 35 millió dollárt kap azonnal, majd később további maximum 15 millió dollárhoz juthat, attól függően, hogy az intézetben fejlesztett egyes hatóanyagok klinikai kísérletbe kerülnek-e, és ha igen, mikor. Ezt követően is jár még jogdíj a Plivának az esetleg piacra kerülő szerek után, jóllehet a szellemi tulajdon a Glaxoé lett.

A Pliva a 100 millió dolláros beruházással készült kutatóintézetét 2002-ben nyitotta meg Zágrábban, de az önállóan fejlesztett, szabadalmazott termékekhez fűzött reményeiben csalódnia kellett, a cég méretéhez képest túl nagy költségek miatt. Az eladás illeszkedik a Pliva generikák gyártására koncentráló stratégiájába, és a Glaxo esetében is összhangban van a kutatás-fejlesztés olcsóbb bérű országokba helyezését előirányzó tervekkel.

A Pliva, árbevétele alapján a legnagyobb gyógyszergyár Kelet-Európában, a maga részéről idén kutatóközpontot épít az indiai Goa szövetségi államban, 2 millió dolláros beruházással. A központban bioekvivalencia-vizsgálatokat fognak végezni, annak megállapítására, hogy a lejárt szabadalmú termékek hatóanyagát lemásoló generikus - utángyártott - termékek élettani-gyógyító hatása mennyire azonos az eredetiével.

A generikus gyógyszerek világpiaca 2002-ben 34 milliárd dolláros volt, 2010-re 100 milliárd dolláros világforgalom várható, a Pliva vezetői szerint. A Pliva tavaly eladta drezdai üzemét is, most Zágrábon kívül Brnóban és Krakkóban van telephelye.

A GlaxoSmithKline 1,606 milliárd fontos adó előtti eredményt ért el az utolsó negyedévben, 21,5 százalékkal nagyobbat a 2004-es utolsó negyedévi 1,322 milliárdnál. A piaci várakozást meghaladó növekedést az új fejlesztésekkel indokolták. Az idén hét új hatóanyag engedélyezése és piaci bevezetése várható, és további hetet jelentenek be hatósági vizsgálatra, mondták a cégnél a múlt héten. Nyolc hatóanyag kerül a klinikai kísérletek harmadik szakaszába az idén, ezzel ezek száma a kétszeresére nő tavalyhoz képest. Ugyancsak bíznak az oltóanyagpiac további bővülésében, tekintettel a madárinfluenzára is.

A sok új szabadalom miatt a GlaxoSmithKline-nál jelenleg nem tartanak túlzottan a lejárt szabadalmú, úgynevezett generikus termékek versenyétől, amely 2004-ben az ő profitjukat is gyengítette kissé, és amely elől sokan mások - például a svájci Roche - generikus gyártók megvásárlásával menekülnek előre.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!