A személyi jellegű kiadások elemzése a tervezéskor kialakított szerkezetben gyűjtött tényadatok összehasonlításával, a tapasztalt eltérések vizsgálatával végezhető el. A személyi jellegű ráfordítások alakulásának vizsgálata ezen túlmenően kiterjed a munkavállalók bérezési rendszerének, illetve a bérszerkezet változásából adódó következményekre.
Az elemzések rávilágíthatnak a tudatos szerkezetátalakítások hatásaira és a munkavállalói szokások változásaira. A magyarországi viszonyokat tekintve az adó- és járulékrendszer módosításainak figyelemmel kísérése is szükséges a megfelelő juttatási formák kialakításában. A változások gyors értékelése és a helyes elemzések révén a menedzsment időben képes reagálni az állam diktálta feltételek alakulására.
A humán szervezet költségelemzése
A humán szervezet költségei a vállalkozás szempontjából fix költségnek minősülnek. Az általános tendencia azt mutatja, hogy a fix költségek aránya megnövekedett a változó költségekkel szemben, és a vállalkozások egyre nagyobb gondot fordítanak a termeléstől független költségeik leszorítására. Ezen túlmenően a humán szervezet költségei között szerepelnek olyan úgynevezett funkcionális költségek is, amelyek a vállalat egészére vonatkozó kötelezettségekből származnak, legyenek azok bár törvényi előírások (pl.: érdekvédelmi szervezetek költségei), bár saját elhatározásból fakadóak (pl.: humán akciók költségei), nagyságrendjükből adódóan tervezésük és optimalizálásuk a vállalkozás egésze szempontjából meghatározó.
Tevékenységének haszna nehezen kifejezhető számokkal. Egyes résztevékenységeinek (szervezetfejlesztés, jövedelempolitika stb.) költségeit meghatározva és azt összehasonlítva a piac áraival kaphatunk képet gazdaságosságáról. A humán szervezet költségeiből ezért ki kell emelni a működése érdekében felmerült költségeket.
A humán szervezet költségeinek másik speciális része a funkcionális költségek, amelyek befolyásolására a szervezet nincs hatással, ezeket mindenképpen külön kell kimutatni.
A cikk első része