Szűcs György emlékeztetett arra, hogy a kormány meghirdetett programjában a munkát, az értéktermelő tevékenységet, a piacokon való vállalkozói megjelenés segítését tűzte ki célul, amihez az IPOSZ a szakvéleményét hozzá tudta tenni. Mint mondta, sajnos a pályázati rendszer évközi átalakítása, megállítása azt eredményezte, hogy a vállalkozások nem tudtak támogatást igényelni a technikai, technológiai fejlesztéseikhez, az informatikai és tudásbeli ismereteik gyarapításához. Az év vége felé ugyanis, amikor a pályázatok megjelentek, a kisiparosoknak nem volt munkájuk, közületi megrendelésük, többnyire az Európából begyűrűző pénzügyi válsághoz köthető költségvetési zárolások miatt.
A mikro-, kis- és középvállalkozások helyzetét jellemezve az IPOSZ elnöke rámutatott: a 2011. év során az egyre növekvő számú csődeljárás, felszámolási eljárás, a vállalkozói engedélyek visszaadása, szüneteltetése jelezte, hogy végleg vagy ideiglenesen még a korábban jól menő vállalkozásoknál is fel kellett függeszteni a tevékenységeket. Ezzel jó szakemberek kerültek arra a sorsra, hogy csökkentett munkaidőben foglalkoztatták őket, vagy elküldték megrendelés hiánya miatt - tette hozzá.
Szűcs György elmondta: 2012-től olyan pénzügyi, gazdasági, költségvetési változásokat várnak, amelyek révén megvalósulhat az a növekedési pálya, amelyet már az európai gazdaság lassulásával, a német megrendelések csökkenésével, a gazdasági bővülés éves 0,5 százalékos mutatójával számoltak ki.
Úgy vélte, el kellene gondolkodni azon, hogy a helyi piacokon a helyi lehetőségek fejlesztésének felgyorsításával hogyan lehetne a belső piacot megszervezni, többnyire a mezőgazdasági alapanyagot feldolgozására, annak értékesítésre építve. Ezzel, illetve eszközök, berendezések, energiatakarékos megoldások államilag támogatott vásárlásával, működtetésével végre munkához lehetne juttatni a hazai kisvállalkozásokat az érdekképviselet vezetője szerint.
Az IPOSZ elnöke szerint a kormány gazdaságfilozófiájába beleférne az is, hogy az egyéni vállalkozók egészségügyi hozzájárulás fizetését rendezzék. Ehelyett a 2012-ben fizetendő szociális hozzájárulási adó alapja az egyéni vállalkozásoknál a minimálbér másfélszerese, vagyis az egyedül dolgozó egyéni vállalkozónak másfélszeresét kell megtermelnie annak, mint amit egy saját alkalmazott után fizetne - mondta. Hozzátette, hogy e helyzet megnyugtató rendezéséről a jövőben az IPOSZ tárgyalásokat szeretne kezdeményezni a kormánnyal. Szorgalmazzák azt is, hogy a családi és mikro vállalkozások által kimondottan fejlesztésre felvett devizahitelek ügyével is foglalkozzon a kormány - mondta Szűcs György,
Az IPOSZ azt kéri, hogy kormány olyan intézkedéseket hozzon, amelyek révén a magyar vállalkozások valóban be tudják tölteni a magyar gazdaság alapját jelentő, a stabilitást biztosító szerepüket - tette hozzá az IPOSZ elnöke.
MTI