Mátrixot rajzol az IVSZ
Tony Blair "megmondta a frankót"
Saját házunk tájáról Csepeli azt állította: a Nemzeti Fejlesztési Terv I eredményei jelentősek, ezeket ki kell értékelni. A készülőfélben lévő Nemzeti Fejlesztési Terv II-ben az infokommunikáció hangsúlyai jelen vannak, de a most folyó alkufolyamatban még lehet e prioritásokat növelni - tanácsolta az IVSZ-nek.
"Képes-e egy fecske hat hónap alatt nyarat csinálni?" - tettük föl a kérdést előadása után Csepeli Györgynek. Mint ismert, az unió új vízióját felvázoló Tony Blair, mint a december végéig tartó brit elnökség vezetője Európa versenyképességének fokozását elsősorban a tudásgazdaságba, a kutatás-fejlesztésbe való befektetések növelésével látja elérhetőnek.
"Ezt nevezik momentumnak. Ha jó pillanatban következik be az akció, akkor annak hatásai vannak. Úgy érzem, bekövetkezett a momentum, ugyanis a legutóbbi Kok-jelentés alapján világos, hogy a lisszaboni célok nem fognak teljesülni. Az is egyértelmű, hogy utóbbi esetben azon ambiciózus cél, miszerint Európa az egyik legfejlettebb régió legyen a világon, nem valósul meg, ennek pedig nagyon súlyos következményei lesznek. Mindezt az Európai Unió nagyjából felfogta: ehhez Tony Blair kellett, hogy kimondja" - nyilatkozta az IHM államtitkára az mfor.hu-nak.
Hozzátette: "A német választások kimenetele nagy jelentőségű, akárcsak a francia belpolitikai válság. Utóbbi pozitívumként is értékelhető, mert nem tudnak majd ellenállni."
Mátrixot rajzol az IVSZ
Az IVSZ elnökségében Vahl Tamás elnökségi tag, az SAP Magyarország vezérigazgatója vezeti azt a munkacsoportot, amely azon fáradozik, hogy az IKT szektor minél intenzívebben vehesse ki részét a Nemzet Fejlesztési Terv II (NFT II) megvalósításában.
Több IVSZ tag is úgy tudja, hogy az NFT II-ben túlságosan nagy hangsúllyal szerepel az internet-penetráció növelése, és így kisebb rész jut az alkalmazások, szolgáltatások, tartalmak fejlesztésére.
"Az általunk készített iparpolitikai állásfoglalás minden területre megoldásokat keres. Az más kérdés, hogy jelenleg kicsit hiányos az a része, ami arról szól, melyek is azok a nagy projektek, amelyeket integrálhatunk az NFT II-be" - válaszolta a felvetésre Vahl. "A mostani státuszt tekintve az a helyzet, hogy a már megfogalmazott projektek elviszik hangsúlyt az internet-penetráció növelésének irányába. Az a feladatunk, hogy kiegyensúlyozottá tegyük javaslatainkat: egy mátrixot kell felrajzolnunk, amely megmutatja, miként járulhat hozzá szakmánk az NFT II sikeréhez iparáganként és informatikai cégenként " - mondta az IVSZ elnökségi tagja.
Hozzátette: a most elkészült változatot megismertetik az IVSZ tagságával. Azt várják, hogy az tegyen javaslatokat társadalmat átfogó és megmozgató megaprojektekre. "Ha nincsenek ilyenek a tarsolyunkban, akkor nem leszünk sikeresek más operatív programokkal és iparági lobbikkal szemben" - tette hozzá.
Az uniós irány kedvez nekünk
"Az európai uniós irány kifejezetten kedvező Magyarország számára" - jelentette ki Baráth Etele, az európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter a találkozó második napján tartott előadásában. Az uniós vitákat - például az alkotmányról és a költségvetésről folyó disputákat elemezve - a miniszter optimista, s azt a következtetést vonta le, hogy hazánk szempontjából kedvezőek a körülmények
.
A miniszter hangsúlyozta: az NFT II készítésének folyamata nyílt, minden elemét illetően alkalmat ad a bekapcsolódásra, mégpedig nem társadalmi vitára emlékezető módon, hanem a konkrét programok készítésében való közvetlen részvétellel. Az IKT szakma nagy lehetőség előtt áll: megalapozhatja jövőjét, tette hozzá.
"Itt az alkalom az IKT szakma számára, hogy kiharcolja azt a finanszírozási arányt, intézményi helyet és eljárási rendet, amit e szakma a maga teljes bonyolultságában igényel" - bátorította az IVSZ tagjait az európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter.
Kapcsolódó anyagok:
Magyar informatikusok: nagyobb felelősség, negyedannyi fizetség
Veszélyben a vezető informatikusok programja