3p

Két hónapja nincs olyan magyar megye, ahol ne nőne az ipari termelés.

Immár második hónapja nem található olyan megye az országban, ahol csökkent volna az ipari kibocsátás volumene, derült ki a KSH legfrissebb, áprilisra vonatkozó statisztikájából. Miközben tavaly márciusban a 19 megyéből, illetve Budapestből mindössze 5 esetben lehetett ipari növekedési statisztikát feljegyezni, addig idén márciusban és áprilisban egyetlen egy olyan közigazgatási egység sem volt, ahol visszaesést láthattunk volna.

2014 áprilisában a prímet az Audinak köszönhetően egyébként Győr-Sopron-Moson megye vitte 29,3 százalékos bővüléssel, majd Csongrád és Békés következett 14,9, illetve 13,2 százalékkal. A lista másik végén Nógrád (0,2%) és Komárom-Esztergom (0,3%) megye áll. Az országos átlag a nyers adatok alapján 10,1 százalék lett, ami megegyezik a kiigazított adattal.

Márciushoz képest a bővülés 2,4 százalék volt, aminél jobbat legutóbb januárban láttunk. Az év első hónapjának látványos, 3,2 százalékos adata viszont annak volt köszönhető, hogy decemberben nagyon sok gyár leállt, így a havi összevetésű adatnál alacsony volt a bázis. A mostani növekedés egyébként annak is köszönhető, hogy a választások előtt, márciusban átadott tucatnyi termelőegység megkezdte működését.

Az iparral kapcsolatban a területi adatok mellett az alágak szerinti bontásban készült számok is erős és átfogó dinamikát mutatnak. Ugyan a járműgyártás 21,6 százalékos plusz értéke éves összevetésben kilóg felfele a sorból, de a feldolgozóipar másik nagy csoportja, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása hosszú hónapok, sőt évek vesszőfutása után végre 7,8 százalékos pluszt mutat. A harmadik legjelentősebb ág, az élelmiszer, ital, dohány-termék gyártásánál 10,1 százalékos növekedést jegyzett fel a KSH áprilisra. Miután a 13 feldolgozóipari alág közül csak egy produkált negatív adatot (Gép, gépi berendezés gyártása, -8,4%), így a feldolgozóipar 11,1 százalékos növekedése nem igazán jelent meglepetés. A feldolgozóiparon kívüli ágak közül a bányászat 11,2 százalékos pluszt, a rezsicsökkentésekkel sújtott villamosenergia-,  gáz-, gőzellátás, légkondicionálás pedig 8,6 százalékos mínuszt produkált.

Az ipar kilátása a közeljövőben továbbra is kedvező, hiszen a márciusban átadott gyárak termelése folyamatosan fut fel, így nem meglepő, hogy a feldolgozóipar kiemelt ágainak összesített rendelésállománya összehasonlító árakon 18,4 százalékkal magasabb a tavalyinál. Az áprilisban regisztrált új megrendelések értéke pedig 6,5 százalékkal múlja felül a 2013-t.

Szintén kedvező hír, hogy az ipari értékesítések kiigazított indexe immár nem csak az exportra, hanem belföldre is pluszt (+3,8%) mutat, amire idén még nem volt példa.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!